Nová zelená úsporám – nově ještě výhodnější verze oblíbeného dotačního programu

web (3)

Dotační program Nová zelená úsporám běží v různých podobách už od roku 2014. A přestože byl vždy pro mnoho lidí vítanou pomocí při rekonstrukci či novostavbě bydlení, v dnešní době rostoucích cen je ještě lákavější. Od září 2023 navíc dochází v programu k několika změnám, díky kterým bude ještě výhodnější. V tomto článku se podíváme na to, jak celý program funguje a jak vypadají ohlášené změny.  Poradíme i v tom, jak zjistit, jestli máte na dotaci také nárok.

Jak celý program funguje?

Jak již bylo zmíněno výše, dotační program Nová zelená úsporám funguje s přestávkami už od roku 2014. Za tuto dobu prošel několika změnami, ale jeho základní myšlenka je stále stejná. Pomoci majitelům nemovitostí se zaváděním úsporných a ekologických opatření. O tom, na co všechno můžete získat dotaci, promluvíme dále v článku.

Hned v úvodu je ale důležité vědět, že v základní verzi dotačního programu nejsou úpravy na nemovitosti hrazeny předem ani v celkové výši, pouze v některých případech má zálohovou podobu. Dotace bez bonusů ale vždy tvoří maximálně 50 % přímých výdajů na realizaci. Základní verze dotace je určená pro:

 • Rodinné domy – v tomto případě o dotaci žádá přímo majitel daného domu.
 • Bytové domy – u těch o dotaci obvykle žádá SVJ, případně bytové družstvo.

Na co všechno můžete získat dotaci?

 

Pojďme se nyní podívat na to, jaké typy úprav lze financovat v rámci programu Nová zelená úsporám. Níže uvedená nabídka dotací platí jak pro rodinné domy, tak pro bytové domy. Uvedené maximální částky se ale týkají pouze rodinných domů, v případě těch bytových se částka řeší individuálně a může jít až o několik milionů Kč.

Předmět dotaceVelikost dotace
Zateplení950.000,-
Novostavba535.000,-
Fotovoltaika200.000,-
Kotle, kamna nebo tepelná čerpadla140.000,-
Dotační bonusy121.000,-
Dešťová a odpadní voda105.000,-
Řízené větrání a rekuperace105.000,-
Zelená střecha100.000,-
Teplá voda a solární ohřev60.000,-
Využití tepla z odpadní vody50.000,-
Ekomobilita15.000,-

Jak můžete vidět, záběr dotačního programu je opravdu široký. Můžete si tak kompletně zateplit fasádu, vyměnit kotel nebo třeba pořídit solární panely. Důležité je vědět, že jednotlivá opatření lze kombinovat a výsledná částka dotace tak může být mnohem vyšší. Jednou z novinek od září 2023 je pak možnost vyměnit plynový kotel za tepelné čerpadlo. Tato možnost v předchozí verzi dotace chyběla.

Kdo má nárok na dotaci?

Nyní se zaměříme na to, kdo má přesně nárok na dotaci Nová zelená úsporám. Nejde o příliš složitou záležitost, ale přesto je třeba splnit několik podmínek:

 • V případě žádosti o dotaci pro rodinný dům musíte být buď majitelem, stavebníkem nebo nabyvatelem domu. V určitých případech může uspět i zájemce o koupi nové nemovitosti. U bytových domů může žádat opět vlastník nebo zástupce vlastníků v podobě SVJ.
 • Samotná stavba musí splnit definici rodinného nebo bytového domu. V případě nejasností může v této záležitosti pomoci Státní fond životního prostředí ČR, který stanoví kategorii nemovitosti.
 • Dotace je vyplácená ve většině případů až po realizaci, výjimku tvoří zateplení. Zde můžete dostat prostředky předem.
 • Zároveň je třeba myslet na to, že konkrétní změnu můžete zahrnout pouze do jednoho dotačního titulu. Pokud jste například na zateplení čerpali už jiný dotační titul, nesmíte znovu požádat o peníze v rámci Nové zelené úsporám.

Jak požádat o Novou zelenou úsporám?

Jak tedy vypadá proces žádosti o dotaci a její následné vyplacení? V ideální verzi by mělo jít o těchto 5 kroků. Bude ale záležet na tom, o jakou konkrétní verzi dotace žádáte.

 1. Základem je podrobně prostudovat jednotlivé podmínky dotačních programů, o kterých uvažujete. V rámci nich zjistíte, jaké náležitosti musí splnit realizovaný projekt, abyste za něj mohli dostat dotaci.
 2. Pokud ještě nemáte rekonstrukci či změnu v domě hotovou, můžete přímo na webu NZÚ najít konkrétní projektanty a další specialisty. Ti vám pomohou při žádosti o dotaci a zpracování vhodného projektu pro váš dům, který je velmi důležitou součástí žádosti.
 3. Nyní je třeba podat žádost o dotaci. Ta se provádí přímo přes webovou stránku Státního fondu životního prostředí ČR. O jejích detailech promluvíme níže.
 4. Pokud nežádáte retrospektivně, nyní je na řadě realizace. Dejte pozor na to, aby výsledek splňoval požadavky konkrétního programu. V některých případech bude dotace vyplacena zálohově před touto fází. Během realizace bude třeba zajistit nezávislý stavební dozor, myslete na to proto už předem.
 5. Poslední fází je doložení podkladů o realizaci. Po schválení bude dotace vyplacena, pokud už k tomu nedošlo zálohovou formou. V takovém případě je pouze potvrzen nárok na již vyplacené prostředky.

Jak již bylo zmíněno výše, žádost se podává přes informační portál Státního fondu životního prostředí ČR. Již předem si připravte všechny potřebné dokumenty, ponechte s i papírové originály. Co přesně budete potřebovat doložit zjistíte opět na webu NZÚ, případně se můžete obrátit na experty. Do portálu se nejsnáze přihlásíte přes Identitu občana. Celý proces je ale od září mnohem jednodušší, takže byste neměli mít výrazné problémy.

Jak získat k dotaci finanční bonus

Nová zelená úsporám umožňuje získat také několik velmi zajímavých bonusů, díky kterým se konečná částka dotace může navýšit až o desítky tisíc. Jak tedy vypadají jednotlivé bonusy a co je třeba pro jejich získání?

 • Kombinační bonus – 10.000 Kč navíc za každé opatření na vašem domě. Čím více úprav váš projekt obsahuje, tím více na tomto bonusu získáte.
 • Regionální bonusy – žadatelé z Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje získávají o 10 % navíc z celkové podpůrné částky bez dalších bonusů.

Bonus za environmentálně šetrný projekt – pokud váš projekt splní dodatečná kritéria šetrnosti k životnímu prostředí, můžete získat až 30.000 Kč.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat