Povinné poplatky v SVJ

svj

Stali jste se hrdými majiteli svého prvního bytu ve Společenství vlastníků jednotek a vůbec nevíte, jaké všechny poplatky vás čekají? Přijdou vám stanovy společenství zmatečné a vlastně vám vůbec není jasné, které poplatky a jak se rozpočítávají? Společně je projdeme a vysvětlíme si, proč a jaké poplatky se platí. Díky tomu, už vás nepřekvapí třeba poplatek za výtah nebo úklid chodby.

Kde jednotlivé poplatky hledat?

Základním dokumentem, který tvoří Společenství vlastníků jednotek, jsou stanovy. Jako majitelé jedné z jednotek k nim máte mít přístup. Podrobně si je pročtěte, pokud jsou aktualizované, měli byste v nich najít vše potřebné. Často v nich ale spousta informací chybí, například jak se rozpočítávají zálohy na služby spojené s užíváním bytu. Pokud něčemu ve stanovách nerozumíte, ptejte se u předsedy výboru vašeho SVJ. Ten by vám měl vše ochotně vysvětlit a ukázat.

Druhou možností, kde byste rozpis poplatků měli nalézt je rozpočet SVJ. Zde by mělo být pěkně po položkách rozepsáno kdy, kdo a za co platil a platit bude. Pokud rozpočet nemáte, měli byste ho honem rychle sestavit. Tato povinnost je daná zákonem a rozpočet byste měli mít každý rok nový. Navíc schválený na zasedání shromáždění všech členů SVJ.
Posledním zdrojem možných informací jsou zápisy usnesení ze shromáždění. Vždy, když se na něčem shromáždění SVJ dohodne, je nutné to písemně zapsat. I tady by měla být pravidla jednotlivých poplatků zapsána, pokud však nebyla součástí stanov.

Na co všechno se poplatky používají?

Úplně základním poplatkem je lidově řečeno příspěvek do fondu oprav. V reálu to tak ale není úplně pravda. Ano, část těchto poplatků jde na opravy, ať už běžné, havarijní nebo na plánované rekonstrukce do budoucna. Avšak další položkou, která ukrajuje část těchto peněz, jsou běžné výdaje, jako je vedení účtu SVJ, odměna výboru nebo placení odborného poradenství.
To, na co se často zapomíná, ale vždy je nutné to mít je pojištění domu. Ze společných peněz SVJ se uhrazují také zálohy na osvětlení společných prostor, odvoz směsného odpadu nebo úklid domu (pokud ho zajišťuje firma). Ovšem tyto 3 položky mohou být účtovány i samostatně, protože je možné rozpočítat je podle předem daného klíče.

Placení záloh na služby spojené s užíváním bytu

Tady se pohybujeme na tenkém ledě, protože každé SVJ má toto zařízené jinak. Někde má vodoměr, plynoměr i elektroměr každá jednotka zvlášť. Jinde se třeba vodné a stočné rozpočítává podle počtu osob žijících v domácnosti, protože je pouze jeden vodoměr na celé SVJ. Někde využívají centrální zásobování teplem a jinde se topí plynovým kotlem. Při rozpočítávání těchto záloh záleží vše na tom, jak se vlastníci jednotek dohodnou a jakým způsobem bude vyúčtování probíhat.

Poplatky, které jsou často předmětem sporů

Přítomnost psa v bytě je pro někoho nemyslitelná, jiný bez něj nemůže být a nikdo mu to nemůže zakázat. To, co je častým předmětem sporů v souvislosti s poplatky je to, zda se v rámci SVJ za psa platí či nikoliv. Zastánci poplatků argumentují tím, že pejskaři častěji využívají osvětlení na chodbě a jízdu výtahem, oproti těm, kteří jdou ven z bytu maximálně jednou denně. Všechno je opět na dohodě v rámci celého SVJ.

Stejně jako je někomu trnem v oku pes, přízemním bytům bývá zase trnem v oku poplatek za výtah, který nevyužívají. V některých domech platí za výtah všichni bez výjimky, jinde se to rozpočítává poměrnou částí podle předem daného klíče. S tím, že nízko umístěné byty platí méně než výše umístěné byty. Pak existují i takové domy, kde se za výtah v prvním patře neplatí. A tak jako už ve spoustě případů je konečné řešení na konkrétní dohodě všech majitelů jednotek na zasedání shromáždění.

Už vám jsou poplatky spojené s bytem v rámci SVJ jasnější? Snad ano. Do budoucna už budete vědět, na jaké poplatky se zaměřit a případně se více doptat přímo u výboru vašeho Společenství vlastníků jednotek.

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Mohlo by vás zajímat