5 tipů, jak správně používat klimatizaci v bytě či domě

web (4)

Studený a čistý vzduch je zvláště v letních měsících neocenitelnou výhodou. Ale i mimo letní měsíce může být klimatizace velmi užitečnou součástí našeho domova. Pokud ji ale nepoužíváme správně, může z ní být spíše přítěž. Špatně používaná klimatizace spotřebovává příliš mnoho energie, má nízkou efektivitu a při jejím zanesení pyly a plísněmi může způsobovat alergie či onemocnění. Pojďme se tedy podívat na to, jak správně klimatizaci využívat.

1.    Základní pravidlo pro používání klimatizace – správná teplota

Pravděpodobně nejdůležitější je správné nastavení výsledné teploty klimatizovaného vzduchu. Základní poučkou v tomto směru je udržování teplotního rozdílu mezi místností a okolním vzduchem v rozmezí 5-8 °C. Pokud je tedy okolní teplota například 31 °C, nesnižujte teplotu v místnosti pomocí klimatizace níže než na 23 °C.

Proč je ale důležité dodržovat rozdíl v teplotách a jak jsme došli k těmto konkrétním hodnotám? Vysoký teplotní rozdíl může způsobit teplotní šok, který může mít velmi negativní účinek na naše zdraví. Mezi jeho negativní efekty patří:

  • Svalové blokace.
  • Prochladnutí.
  • Kašel a rýma.
  • Náběhy na další nemoci.

A toto jsou pouze některé z možných efektů teplotního šoku. Často si ani nemusíme uvědomit, že je teplotní šok pravou příčinou našich zdravotních problémů. K jeho vzniku spolehlivě dochází právě na rozdílu teplot vyšším než 8 °C. Zároveň je ale třeba zmínit, že při rozdílu teplot menším než 5 °C pozbývá klimatizace smysl.

2.    Kam nasměrovat proud vzduchu

 

Velmi důležité je také myslet na to, kam studený vzduch z klimatizace směřujete. Už při umístění klimatizační jednotky je tak třeba brát v potaz i tento aspekt. Velmi podobně jako vyšší teplotní rozdíl, i přímé vystavení lidského těla velmi studenému vzduchu může vést k prochladnutí. V takovém případě se pak můžete těšit opět na svalové blokace, bolavá záda a krk či nejrůznější nemoci, které byste zařadili spíše do zimního období.

Také domácí zvířata a některé rostliny mohou studeným vzduchem trpět. V případě dražších domácích rostlin pak nemusí být škoda po uvadnutí úplně malá. Klimatizaci tak nasměrujte do neutrálního směru. Pokud se po místnosti hodně pohybujete, vyplatí se pořídit si klimatizaci se senzorem pohybu, která tak proud vzduchu nasměruje jinam.

3.    Kdy klimatizaci zapínat?

 

Abyste za používání klimatizace neplatili zbytečně vysoké částky, je třeba dávat pozor na spotřebu energie. Ta je velmi výrazně provázaná s tím, kdy klimatizaci zapínáte a jak dlouho běží:

  • Nejvíce energeticky náročné je neustále vypínání a zapínání klimatizace. Přemýšlejte proto dopředu, kdy budete v místnost potřebovat studený vzduch a kolik času bude nutno vyhradit na ochlazení vzduchu v místnosti.
  •  Váš účet za energie bude také nižší, pokud klimatizaci zapnete už během ranních hodin, než se celá místnost prohřeje. Pokud byste klimatizaci zapnuli až během dne, bude už místnost prohřátá, včetně stěn a nábytku. A klimatizace bude muset vynaložit mnohem více energie pro ochlazení vzduchu na požadovanou teplotu.
  • Klimatizace zapnutá na nižší výkon během dne je mnohem úspornější, než naplno běžící klimatizace během několika málo hodin.

4.    Vysoušení vzduchu a větrání

 

Při používání klimatizace je třeba myslet na to, že vzduch z ní proudící výrazně vysušuje pokožku i sliznice. To je problém zejména pro osoby s respiračními onemocněními, u kterých může vdechování klimatizovaného vzduchu způsobit zhoršení zdravotního stavu. V případě kombinace suché pokožky a silného slunečního záření pak může docházet k nepříjemným vyrážkám.

Během klimatizovaní tak vždy nezapomínejte otevírat okna, abyste doplnili vlhkost vzduchu díky venkovnímu prostředí. Hodit se mohou také nejrůznější zvlhčovače. Dávejte ovšem pozor, abyste otevřením oken nesnížili efektivitu klimatizování. Větrejte tedy v ranních a večerních hodinách.

5.    Proč je důležitá pravidelná údržba?

Pro dlouhou životnost klimatizace a její efektivitu je důležitá pravidelná údržba. A to zejména proto, že klimatizace může být po intenzivním používání zanesena nečistotami. Každá jednotka je sice vybavena filtry, ale ty jsou po několika týdnech častého fungování zaneseny nečistotami. Může jít o prach, pyl, plísně či bakterie. Ty pak mohou způsobovat nejrůznější nemoci, zápach a kratší životnost klimatizace.

  • V případě, že klimatizaci používáte pouze nárazově, bude stačit jedna kontrola ročně.
  • Pokud ji ovšem využíváte intenzivně přes léto nebo k ohřívání vzduchu během zimy, je třeba myslet na pravidelnější servis. V takovém případě by měl být prováděn minimálně dvakrát ročně.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat