Máte poškozenou fasádu? Víme co s ní

svj

Díky fasádě může váš dům vypadat jako prvotřídní sídlo, ale také jako dům těsně před rekonstrukcí. Je velice důležitou svrchní vrstvou vašeho domu nejen proto, že se stará o krásný vzhled, ale také chrání před počasím a snižuje úniky tepla z domu. Když už v ní najdete prasklinu, není nutné ji vždy dělat celou znovu. Někdy postačí odborná pomoc, která dokáže vaši poškozenou fasádu zachránit.

Poškozené fasády si zpočátku možná ani nevšimnete

Běžná životnost fasády je 25 let za předpokladu, že byla technologicky udělaná správně a byly na ni použity kvalitní materiály. Poškození se na fasádě začíná projevovat, i když zatím není nic vidět. Pomalinku vznikají mikrotrhliny, které se vlivem vlhkosti, větru, změn počasí, silnému slunci v létě a mrazům v zimě postupně zvětšují. Pokud fasádu pravidelně nekontrolujete, pravděpodobně si probíhajících změn vůbec nevšimnete.

Okem viditelná poškození fasády

Čeho si naopak všimnete ihned, jsou viditelná poškození od ptáků, hlodavců nebo hmyzu. Škody ale dokáží nadělat i méně viditelní škůdci. Začíná to u vlhkých zdí, pak se přidá plíseň, mechy nebo řasy. Po čase vám na fasádě udělají nepěkné fleky, které se začnou nafukovat a odlupovat. Tím vznikají velká místa, kde je fasáda značně odrolená nebo chybí úplně.

S graffiti je lepší se vypořádat rychle

Zvířata a biologičtí zástupci umí poškodit fasádu celkem rychle. Ovšem nejrychleji vaši fasádu poničí sprejeři. Je jedno, jak kvalitní barvy používají, jestli dělají krásné a propracované obrazy, nebo pouze změť nečitelných nápisů. Barva ze sprejů rychle proniká do spodních vrstev fasády a poskytuje prostor, aby zde začaly vznikat malé prasklinky, které vedou k větším poškozením.

Profesionální pomoc na opravu fasády je na místě

Vaše fasáda se dá ve většině případů zachránit. K její revitalizaci a opravě jsou především potřeba odborné znalosti a zkušenosti. Protože způsob, jakým bude fasáda opravena a opět zacelena je zásadní, vzhledem k délce životnosti oprav. Vždy si nechte před opravou vysvětlit co, jak a proč se bude opravovat. Pokud bude oprava provedena dobře, můžete se ze své fasády těšit až 10 dalších let a ušetřit za novou fasádu.

Oprava fasády svépomocí

Na internetu jistě najdete spoustu návodů, jak si opravit fasádu. Pokud se však zeptáte odborníků, jednoznačně se shodují na tom, že neodbornou opravou můžete fasádu spíše poškodit. Například mytí špíny nebo graffiti z fasády tlakovou vodou velice zkracuje dobu jejího zvětrávání. Voda totiž způsobuje malé trhlinky v materiálu a fasáda se vám začne rychleji rozpadat. Proto opravu nikdy nepodceňujte a raději si nechte pomoct nebo poradit od profesionálů.

Kdy je nejlepší čas na opravu poškozené fasády?

Natahování nové fasády i oprava staré je technologicky citlivý proces, proto je dobré naplánovat opravu na jaro. Teploty se už v noci drží stabilně nad nulou a přes den naměříme 10-20 stupňů. Zásadní je teplota pro vysychání několika vrstev fasády a barevnost jednotlivých stěn domu. Přímé slunce upírající se na čerstvou fasádu totiž může ovlivnit její výslednou barvu. Opravu se také snažte naplánovat na dny bez deště, aby vám do čerstvé fasády nenapršelo.

Poškození zateplené fasády ptáky

S oblibou zateplování se množí i poškození fasády ptáky. Nejčastěji se jedná o strakapoudy, kteří dělají do fasády díry, zničit dokáží ale i různé mřížky. A tady nastává další nebezpečí, do nechráněných otvorů ve fasádě se rádi stěhují další ptáci nebo hmyz. Oprava je tedy nutná i pro případy, aby se vám do fasády nenastěhovaly třeba vosy. Jako prevence funguje spolehlivě instalace makety dravce na fasádu.

Nejhorší je nechat poškozenou fasádu bez oprav

Pokud už na nějaké poškození fasády přijdete, je na místě ji opravit co v nejkratší možné době. Pokud budete opravu odkládat, je možné, že se poškození bude zvětšovat a dojde do bodu, kdy už nepůjde opravit, nebo se oprava nevyplatí. Pak už vám zbyde jediná možnost, a to udělat na celém domě fasádu novou. A za takový přístup vás spoluvlastníci bytů jistě nepochválí.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat