Čištění fasády a odstranění graffiti

svj

Vidíme to všude kolem sebe, při procházce městem, na parkovišti v obchoďáku, i na staré zdi na okraji města a vždycky si řekneme, ještě že to nepotkalo nás. Jenže jednoho dne se vzbudíte, vyjdete ven a na vaší krásné a nové fasádě se skví čerstvé graffiti. Zdá se nám to jako špatný vtip nebo zlý sen, ale bohužel se z něj nemůžeme probudit. Když opadne prvotní šok a vztek na neznámého pachatele, začne pracovat selský rozum. Je na čase zavolat specialisty, kteří vás nechtěné parády zbaví.

Jde se před podobnými sprejery chránit?

Odpovědí je ano i ne. Pravděpodobně jim nezabráníte, aby se na váš pozemek dostali. Překážkou pro ně není ani plot se zamčenou brankou. Určitým způsobem ochrany může být kamerový systém, který výtržníky zachytí a usvědčí. Nejdřív je ale musí policie dopadnout i usvědčit, což se ve většině případů nepodaří. Pomoci proti vandalům může i světlo s čidlem pohybu, které se rozsvítí, pokud se v okolí domu někdo pohybuje. Nejen že při příchodu domů uvidíte na cestu, ale na výtržníky bude upozorňovat opakovaně se rozsvěcující světlo. Možná je to od jejich záměru odradí.

Nejlepší obrana je prevence

Pokud se chystáte na novou fasádu a jste v oblasti, kde se sprejeři často objevují, je dobré se u výrobce informovat o tom, jestli je jejich fasáda proti graffiti ošetřená nebo na ní lze nátěr proti graffiti aplikovat. Každá fasáda má totiž jiné složení, do některé spreje proniknou hluboko a ani specializovaní firma není schopná úplně vše z fasády dostat zase pryč. Pak jsou jiné druhy fasád, kde ten samý sprej tak velkou paseku nenadělá. Ale nejčastěji výrobci fasád doporučují speciální Antigraffiti nátěr, který zajistí, že spreje se nedostanou hluboko do fasády a jdou snadno odstranit.

Když už se něčí čmáranice ocitne na vaší fasádě

Pokud si vaši fasádu jeden ze sprejerů vybral, je dobré zachovat chladnou hlavu a reagovat co nejrychleji. Protože čím dříve spreje z fasády odstraníte, tím méně budou „zažrané“ do hlubších vrstev fasády. Tady máte na výběr, buď se pokusíte nechtěného umění zbavit sami, nebo pozvete specializovanou firmu. Záleží vždy na tom, jakou fasádu na svém domě máte, jaké povrchy sprejer posprejoval a jaké máte zkušenosti s odstraňováním podobných výtvorů.

Odstranění nečistot z fasády svépomocí

Úkol vypadá jednoduše, vezmete si saponát a teplou vodu a jdete do akce. Jenže to pravděpodobně nebude stačit. Proto budete pátrat po silnějších prostředcích. Ano, i takové v obchodech najdete. Dejte si však velký pozor, aby váš zásah fasádu nepoškodil. Je totiž možné, že případným hrubým drhnutím fasády a kombinací s chemií dojde k poškození samotné fasády. Například mytí fasády „wapkou“ se nedoporučuje vůbec. Tento zásah může podstatně zkrátit životnost fasády. Proto je lepší, spolehnout se na specializovanou firmu, která nepěkný obrázek šetrně a odborně odstraní.

Pomoc specializované firmy je sázkou na jistotu

Přestože půjdete očistit svou fasádu svépomocí s dobrým záměrem, je možné, že se vám dílo úplně nezdaří. Lepším řešením je v tomto případě povolat na pomoc profesionály. Mají širokou škálu technik, jak graffiti odstranit aniž by fasádu poškodili. Jejich zásah nebývá levnou záležitostí, ovšem ve srovnání s novou fasádou je to částka akceptovatelná.

Firmy, jejichž úkolem je čištění fasád si poradí nejen s graffiti, ale i s plakáty, nálepkami, zbytky lepidla a běžnou špínou. Fasádu čistí nejčastěji horkou párou společně s chemickými prostředky. Dalším řešením je použití tlakové vody nebo vakuový mikroabrazivní systém. V případě graffiti jde opravdu o rychlost, dokonce i o hodiny. Proto některé firmy zajišťují dokonce zásah do 12 hodin od oznámení. Objevilo se na vašem domě graffiti? Pak na nic nečekejte a jednejte rychle.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat