5 rad, jak se zbavit škodlivých látek v domácnosti

plisen

V našem domácím prostředí se nachází až překvapivé množství škodlivých látek. Podle nejnovějších výzkumů se v domácnostech nachází více toxinů než ve venkovních prostorech. Mnoha toxinům se samozřejmě vyhnout nemůžeme, ale často se jejich působení vystavujeme pouze z nevědomosti.

Pokud tedy chceme omezit jejich škodlivý vliv na naše zdraví, je třeba přistoupit ke konkrétním krokům, díky kterým omezíme přístup škodlivých látek do našich domovů a dostaneme z nich ty už přítomné.

Kde se škodlivé látky berou?

Hned na úvod je samozřejmě třeba upřesnit, že výše zmíněné škodlivé látky či toxiny nejsou smrtící jedy, které bychom nalezli u deratizátorů či v chemických zbraních. Jde ale o látky běžně využívané, které mají v menším či větším množství negativní efekt na naše zdraví. Případně může jít i o látky vznikající přírodními procesy, které pro nás nejsou vhodné.

V tomto článku se podíváme nejenom na to, o jaké látky se jedná, ale i kde se v našich domácnostech berou a jak se jich zbavit.

1.      Pesticidy z ovoce a zeleniny

Ovoce a zeleninu vnímáme jako zdroj vitamínů a dalších důležitých látek, ale ve většině případů bylo chemicky ošetřeno. K tomuto ošetření se nejčastěji používají pesticidy, které mají negativní účinky na celé naše tělo:

  • Podráždění očí.
  • Problémy s dýchacími cestami.
  • Dlouhodobější účinek na ledviny a nervovou soustavu.
  • Pesticidy také zvyšují riziko vzniku rakoviny a Parkinsonovy choroby.

Pokud chceme zabránit úniku pesticidů do našeho domácího prostředí, máme hned několik možností. Jednou z variant je samozřejmě pěstovat si domácí ovoce i zeleninu, ale to je možné pouze částečně. Daleko účinnější je nakupovat na farmářských trzích, či se zaměřit na bio potraviny. Pokud tuto možnost nemáte, je třeba ovoce i zeleninu pořádně umýt. Jistotu získáte, pokud je omyjete v nálevu z octu a vody, smíchaném v poměru 1:3.

2.      Mykotoxiny a zkažené jídlo

Velmi škodlivé účinky mají také plesnivé potraviny a plísně obecně. Pokud objevíme plíseň na potravinách, obvykle se jich rychle zbavíme. Objeví-li se plíseň v hlíně květináče nebo například ve špatně dostupném rohu, můžeme už být laxnější.

Ve všech případech ale plíseň do vzduchu vylučuje mykotoxiny, které jsou škodlivé především pro náš imunitní systém. Mají ale i karcinogenní účinky a podepisují se i na zdraví jater a ledvin.

Při boji proti plísním je samozřejmě nejúčinnější omezit zdroje jejich vzniku. Pečlivě kontrolujte ovoce a zeleninu, ale i pokojové rostliny. Další cestou může být zajistit v domácnosti prostředí, ve kterém se plísně nemnoží. Důležité je pravidelně větrat, aby se vzdušná vlhkost dostala ven. Zvláště v zimě, kdy se může usazovat na oknech a stékat na lišty a podlahy.

3.      Čistící prostředky a toxiny

Velkou část toxinů můžeme do domácnosti zavléct při jejím úklidu. Většina moderních čistících prostředků obsahuje těkavé látky, které se rychle uvolní do ovzduší a následně dráždí dýchací cesty, oči či způsobují bolesti hlavy. Nejhůře ale postihují malé děti, chronicky nemocné a starší lidi. U nich mohou ve větších koncentracích způsobovat i vážnější obtíže.

Velmi snadnou pomocí je v tomto případě výměna čistících prostředků, které využíváte. Při nákupu se vyhněte těm prostředkům, které obsahují formaldehyd, fenol, benzen, toluen a vinylchlorid. 

4.      Kde ještě najdeme těkavé látky?

Těkavé látky nenajdeme jenom v čistících prostředcích. Velmi často se objevují také v kosmetice. Opět jde o výše zmíněné sloučeniny a v tomto případě pomůže pouze vyměnit kosmetické přípravky za ty přírodní. Těkavé látky najdeme také v předmětech denní potřeby, v částech nábytku nebo jiných bytových doplňcích:

  • Trichlorylethylen najdeme v tiskařských barvách, dále pak i v některých lacích a lepidlech.
  • Formaldehyd se vyskytuje kobercích jako pojivo, ale i v papírových ubrouscích a utěrkách do kuchyně.
  • Toluen se využívá ve výše zmíněné kosmetice a čistících prostředcích, ale i v některých barvách.

Při nákupu nábytku a doplňků je třeba dávat pozor na to, jaké látky se v nich vyskytují. Zejména starší koberce a nábytek se pak vyplatí vyměnit nebo alespoň přetřít jinou barvou.

5.      Jak pomůžou pokojové rostliny?

Výše zmíněné škodlivé látky můžeme z domácnosti nejsnadnější dostat pravidelným větráním a úklidem nezávadnými čistícími prostředky. Můžeme také využít profesionální čističe vzduchu, které ovšem vyžadují investici v řádu vyšších tisíců.

Překvapivě účinné mohou být při čištění toxinů z ovzduší i některé pokojové rostliny. Mezi ty nejlépe dostupné patří například šplhavice, zelenec či Tchýnin jazyk. O tyto rostliny je snadné pečovat, přesto ale dovedou zachytit velké množství škodlivých látek z ovzduší.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat