3 tipy, jak pečovat o okna ve společných částech domu

okna

Ať už máte v bytovém domě okna nová nebo starší, vždy je třeba o ně správně pečovat. Pokud údržbu oken zanedbáte, můžete snadno zkrátit jejich životnost o několik desítek let. V případě starších oken pak může být nutná i přímo výměna. V tomto článku se podíváme na to, jak se správně starat o různé typy oken.

Kdo je za okna zodpovědný?

Důležitá otázka, kterou je třeba mezi vlastníky vyjasnit už při zakládání SVJ je vlastnictví oken. Existují v zásadě dvě možnosti, jak ji v prohlášení vlastníka upravit.

  • Veškerá okna v bytovém domě budou patřit do společného majetku. Je za ně tedy zodpovědné SVJ a mělo by o ně pravidelně starat. Případné opravy či výměna oken se platí z majetku SVJ.
  • Okna ve společných částech domu jsou majetkem SVJ, okna v jednotlivých bytech jsou ovšem majetkem jednotlivých vlastníků. Díky tomu se SVJ musí starat pouze o část oken v domě.

Pokud okna v bytech zůstanou majetkem jednotlivých vlastníků jednotek, neznamená to, že se SVJ nemůže podílet na případné výměně. Pokud se na schůzi SVJ shodnete, nic takovému postupu nebrání.

Na co nesmíte zapomenout při údržbě oken?

Různé druhy oken vyžadují různé druhy péče. Plastová okna budou vyžadovat jiný druh péče než okna dřevěná, záležet bude také na stáří oken. Pokud má váš dům starší dřevěná okna, bude třeba mnohem více úsilí, aby nebyla nutná výměna.

Vždy je dobře jasně určit, kdo má okna ve společných prostorách na starosti. Pokud má SVJ v majetku i okna v jednotlivých bytech, je třeba provádět pravidelnou údržbu. Ta může být svěřena vlastníkům jednotlivých jednotek, ale v takovém případě riskujete zanedbání údržby. Pokud je má SVJ na starost větší množství oken, může být lepší svěřit péči o ně odborné firmě či alespoň konkrétnímu řemeslníkovi.

Jak pečovat o nová plastová okna?

Většina nových bytových domů dnes využívá plastová okna, ale jsou oblíbenou volbou i při rekonstrukci panelových domů či jejich činžovních obdob. Péče o nová plastová okna začíná už při převzetí bytu po výstavbě domu či po výměně oken.

  1. Plastová okna je třeba ihned po montáži umýt. Bude vám stačit teplá voda a hadr, jde zde především o odstranění zaschlé malty a dalších nečistot, které mohly na oknech zůstat z montáže nebo stavby domu. Usnadníte si tak práci do budoucnosti. Najdete-li na oknech zbytky malty, navlhčete ji a opatrně sloupněte dřevěnou nebo kovovou špachtlí. Pokud na okenních rámech zůstala ochranná fólie, je důležité odstranit ji nejpozději do jednoho měsíce od převzetí oken.
  1. Pravidelné mytí plastových oken je velmi důležité. Ideálně by se mělo provádět alespoň čtyřikrát do roka, díky tomu udržíte všechny okenní součásti v perfektním stavu. Na umytí vám bude stačit hadr a běžně dostupné čistící prostředky. Vyhněte se ale těm s agresivním chemickým složením či s příměsí brusných částic. Při mytí oken se pak zaměřte nejenom na skla, ale i na rámy a lišty.
  1. Pravidelné promazání kování a těsnění pomáhá udržet ho v perfektním stavu. Alespoň jednou ročně byste měli kování promazat speciálním olejem, který je obvykle k dostání u výrobce oken. Pokud volíte jiný, vyhněte se olejům obsahujícím pryskyřici. Olej je třeba vetřít do malých otvorů na kování. Před zimou je vhodné promazat gumové těsnění glycerinem nebo prostředkem Silica. Díky tomu zabrání postupnému ztvrdnutí a postupnému odlupování těsnění. 
  1. Pokud vám přijde, že okna drhnou nebo se hůře zavírají, může pomocí seřízení. Některé menší úpravy zvládnete sami za pomoci imbusového klíče, ale při větším vychýlení oken bude lepší obrátit se na odborníky.

Jak se starat o nová dřevěná okna?

Dřevěná okna budou samozřejmě vyžadovat jiný druh péče, přestože v mnoha krocích se bude postup shodovat s péčí o okna plastová. Dříve byla dřevěná okna velmi náročná na údržbu, ale pro nově instalovaná okna to už dnes neplatí.

  • Dřevěná okna je třeba nejlépe čtyřikrát do roka umýt. Zaměřte se jak na sklo, tak na další součásti okna. Dejte pozor, abyste nevyužívali agresivní čistící prostředky, zejména ty, které obsahují brusné částečky.
  • Alespoň dvakrát do roka je třeba okna potírat balzámem, který udržuje jejich nátěr. Zacelí případné mikrotrhliny a udržuje okna jako nová. Při správném používání balzámu je třeba okna přebrousit a znovu natřít nejdříve za 10 až 15 let.
  • I u dřevěných oken je důležité pravidelně promazat těsnění a kování. Těsnění vždy před zimou potřete glycerinem, u kování se pak využívá olej do šicích strojů či jiný dodaný přímo výrobcem. Opatrně se nakape do otvorů v kování. Pokud nalijeme oleje příliš mnoho, sám vyteče. Stačí ho později setřít.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat