Zbavte se hlodavců v bytech

spolu

Kde se pořád berou? Myši, potkani, krysy nebo hraboši navštěvují pravidelně vaše byty nebo sklepy? Hlodavci jsou běžnými škůdci v bytech, domech i skladech. Důležitá je pro ně blízkost člověka, díky kterému mají pravidelný přísun potravy. Jsou malí, nenápadní a protáhnou se i tam, kde byste to nečekali. Najdete po nich většinou jen památku, v podobě trusu. Podle něj poznáte nejčastěji, že vás tento čtyřnohý chlupáč s ocáskem pravidelně navštěvuje.

Hlodavci v bytech přenášejí řadu nemocí

Především jsou nebezpečím pro naše zdraví. Přenášejí nepřeberné množství infekčních nemocí i parazity. Některé z nemocí mohou pro člověka dokonce ve vážných případech skončit smrtí. Nakazit se můžete z trusu i moči, kousnutím nebo při odklízení mrtvých hlodavců. Vždy je proto důležité dbát na osobní zdraví a při úklidu používat ochranné pomůcky, jako jsou rukavice a desinfekce. Díky pravidelnému a důkladnému úklidu navíc minimalizujete chuť hlodavců bydlet právě u vás.

Od sklepa až po strop. Hlodavci neškodí jen v bytech

Hlodavci se mohou vyskytnout přímo v bytě. Nejčastěji vám přeběhnou po lince nebo podlaze v kuchyni. Mají tam dostatečný přísun potravy, ať už v podobě drobečků, zbytků v koši nebo jim zachutnají granule vašeho domácího mazlíčka. Častěji je ale objevíte například v suterénu, sušárně, společných prostorách domu nebo sklepech. Ve vlhkých prostorech narazíte na krysy, ale v suchých, na půdách nebo v papírových krabicích se zase líbí myším.

Zbavte se hlodavců dřív, než napáchají větší škody

Zubatí škůdci nejsou jen postrachem kvůli zdravotním potížím, které mohou lidem způsobit. Velké škody dokáží napáchat i na majetku. Rádi okusují vše, co vyčenichají. Svými výkaly a močí umí znehodnotit vše ve svém dosahu a zanechávají po sobě značný zápach. V případě drobných domácích mazlíčků se z krysy může stát lovec. Pro vašeho mazlíčka to může skončit ošetřením ve veterinární ordinaci nebo dokonce smrtí. Hlodavci dokáží zničit například:

  • potraviny uskladněné ve sklepě
  • potraviny doma ve spíži, nebo skříni
  • elektrické a jiné dráty a vodiče
  • nábytek
  • koberec
  • tepelnou izolaci

Likvidace nebo prevence? Jak účinně předcházet výskytu hlodavců

Možností, jak se zbavit hlodavců máte spoustu. Vždy je potřeba zvolit takový, který bude šetrný pro ostatní obyvatele domu. Lepší je výskytu hlodavců předcházet a nedat jim důvod ani možnost, se u vás ubytovat. Základním pravidlem je utěsnit otvory a praskliny. Hlodavci se do domů stahují především v zimě. Je jim tam příjemně teplo a jídlo je vždy na dosah. Zbytky potravin proto vynášejte vždy do uzavíratelného odpadkového koše nebo kontejneru.

Zvolte si správný způsob likvidace hlodavců v domě nebo bytě

Tradičním pomocníkem pro boj s hlodavci jsou pastičky. Při jejich použití však vždy myslete na to, jestli žijí v domě i malé děti nebo další zvířata. Podle toho zvažte jejich použití nebo alespoň umístění. Také návnadu můžete zvolit s ohledem na další obyvatele domu. Pokud si chcete pojistit úspěch použitím jedu, buďte obzvlášť obezřetní. Pro další domácí mazlíčky nebo kočku, která pozře otrávenou myš, je to rozsudek smrti. Stejně tak pozor, aby návnadu nepozřelo malé dítě.

Zvuky a pachy jsou velmi účinným nepřítelem hlodavců

Bojíte se otravného pípání u akustické plašičky hlodavců? Dnes už nemusíte, moderní přístroje fungují na bázi ultrazvuku, který neslyší lidé ani domácí mazlíčci. Dokonce už na trhu najdete akustické plašiče do exteriérů i interiérů. Jsou svou stavbou navrženy tak, aby vás pípání doma nerušilo. Mezi další neškodné způsoby, jak hlodavcům zabránit, aby se k vám nastěhovaly, jsou pachové spreje. Nejčastěji jde o kombinaci aromatických látek nebo pachových stop, které hlodavce odpuzují.

Zbavte se úplně všech hlodavců

Aby váš domov nevypadal, jako jedna velká past na myši, můžete využít i sílu běžně dostupných rostlin. Jejich aromatické látky nemají hlodavci rádi a patří mezi ně heřmánek nebo máta. Hlodavci jsou zvířata, která vyvádějí mladé až 5x do roka. Proto vždy myslete na to, že k vám pravděpodobně nezabloudila jen jedna myš, ale poblíž bude i zbytek rodinky. Proto před zabalením všech odpuzovačů a pastiček zkontrolujte, zda jste boj s hlodavci opravdu definitivně vyhráli.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat