Zákaz kouření na balkóně. Ano nebo ne?

svj

Odpověď na otázku není vůbec jednoznačná, přesto celkem jednoduchá. Někde kouřit na balkóně můžete jinde ne. Vždy záleží na konkrétním případu. Proč se jednotlivé případy tolik rozchází? A jak je to s vaším balkónem? Můžete si na něj postavit gril nebo zapálit cigaretu s přáteli? Zákaz kouření na balkóně možná platí i pro vás, jen o tom ještě nevíte a vaši sousedé mají velkou trpělivost, když vás na zákaz zatím neupozornili.

Je váš balkón opravdu váš?

Všeobecně jde v první řadě o to, zda je balkón, lodžie nebo terasa součástí bytu nebo společných prostor domu. Tuto informaci se dočtete ve stanovách a pokud jste je ještě nikdy nečetli, měli byste to napravit. Možná budete překvapení. Běžně bývá balkón, terasa nebo lodžie součástí společných prostor domu. A to i přesto, že ho máte ve výlučném užívání a nikdo jiný se na něj nedostane, protože je na něj přístup pouze z vašeho bytu.

Případný zákaz kouření na balkóně najdete ve stanovách

Pokud jsou balkóny součástí společných prostor, může být ve stanovách Společenství vlastníků jednotek uveden zákaz kouření nebo grilování na balkónech, lodžiích i terasách. Tento zákaz pak platí pro celý dům bez výjimky. Když však ve stanovách zákaz nenajdete, Společenství vlastníků jednotek kouření ani grilování nijak neomezuje. Přesto myslete na své sousedy a snažte se je kouřem nadměrně neobtěžovat, obzvlášť pokud mají malé děti.

Když vás obtěžuje častý kouř ze sousedního balkónu

Ve stanovách ještě zákaz kouření na balkónech nemáte, ale už vám dochází se sousedy trpělivost? Kdykoliv dáte usušit prádlo na balkón, je cítit kouřem a vy ho můžete jít vyprat znovu. Je tu možnost, jak zákaz kouření do stanov zanést. Přesto se snažte všechno řešit v první řadě domluvou se sousedy, v rámci zachování dobrých sousedských vztahů. Když nepomůže domluva, zkuste poprosit o pomoc předsedu Společenství vlastníků jednotek.

Prosby ani domluvy nepomáhají

Předseda nebo výbor Společenství vlastníků jednotek mají při domluvě úplně stejné pravomoci jako vy a neuspějí. Pak nastává varianta, kdy se pokusíte s ostatními obyvateli domu na zákazu kouření na balkóně domluvit a zanést ho do stanov Společenství. Celé to musí jít oficiální cestou, tedy svolat shromáždění SVJ a řádně si nechat návrh odhlasovat. S ustanovením musí souhlasit většina, pak může být zákaz zanesen do stanov.

Ani zákaz kouření ve stanovách nemusí být výhra

Přesto, že stanovy kouření na balkóně zakazují, spousta kuřáků si z nich nic nedělá a chodí na své balkóny kouřit stále. Postihy za takové jednání jsou totiž velice těžko vymahatelné a navíc nejsou ani příliš vysoké. Sankce by totiž vždy měly odpovídat závažnosti přestupku. Existuje takzvaná sousedská žaloba, jejíž pravidla se nachází v Novém občanském zákoníku. Podává ji majitel bytu, jenž je kouřením obtěžován a jeho SVJ nezvládá situaci řešit.

Soud kvůli kouření

Když vás kouření obtěžuje natolik, že se rozhodnete situaci řešit soudně, je potřeba se připravit na několik věcí. Budete se muset obrnit trpělivostí, soud nějakou dobu trvá. Bude na vás měřením prokázat, že nadměrné kouření způsobuje nepřijatelné imise. Jejich výše je na posouzení soudu. Stejně tak je na rozhodnutí soudu, co znamená „nadměrné kouření.“ Co je ještě obvyklé a co už ne.

Kouření marihuany je jiný případ

Stále častěji se na balkónech objevuje kouření marihuany. Tady je vymahatelnost zákazu podstatně vyšší. Zasáhnout v těchto případech může policie a pokud bude mít pachatel doma větší množství této drogy, jedná se už o trestný čin. V případě malého množství jde o přestupek na jehož základě může pachateli policie uložit pokutu. Navíc kouř z marihuany je podstatně silnější a pronikavější než kouř z cigaret a je na místě se tomuto jednání bránit.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat