Výtah v domě? Rozumná investice

Návrh bez názvu

Zase vláčíte tašky s nákupem do posledního patra a už vám dochází trpělivost? Několikrát jste se pokusili v domě rozpoutat diskuzi na téma výstavby nového výtahu, ale zatím se setkali jen s neurčitou odpovědí? Možná je na čase najít ty správné argumenty a rozvířit vážnou diskuzi o výstavbě výtahu v domě. Se správnou argumentací jistě všechny přesvědčíte, že je to velice rozumná investice.

Ulehčení a přínos pro celé SVJ

Vůbec nezáleží jaký rok narození máte v občanském průkazu. Ať už jste ve svém prvním bytě, máte malé děti, jste sportovci nebo seriáloví fanoušci, pokud bydlíte v posledním patře bytového domu, vždy vás bude výtah pálit nejvíce ze všech obyvatel. Využívat ho ale s radostí budou všichni, když už v domě bude. Někdo každý den, jiný jen občas, to už však záleží na rozhodnutí každého.

Výtah je rozumná investice, která se vrátí

Zhodnocení domu, které výtah přinese je větší, než investice samotná. Díky službám, které váš bytový dům poskytuje roste hodnota domu celkově a s ním dramaticky stoupá i cena jednotlivých bytů. Jako majitelé domu, tak společnou investicí získáte část peněz ihned zpět díky zhodnocení vašeho majetku. Se správnou údržbou vydrží výtah dlouhé roky a na dalších pár let stačí jen odpovídající modernizace.

Dotace na výtahy na rok 2021

Pokud toužíte po výtahu, ale nemáte ve svém Společenství vlastníků jednotek našetřeno dostatek financí, mohou vám pomoci dotace. I pro rok 2021 byly vypsány dotační programy, díky kterým získáte značnou část z celkového objemu financí. V rámci podprogramu Bytové domy bez bariér, bude vyhlašovaný dotační program i pro výtahy. Pro přesné informace sledujte web Ministerstva pro místní rozvoj.

Pořízení výtahu na úvěr

V rámci SVJ si jistě šetříte finance na modernizaci nebo opravy domu. Investice do výtahu však dalece převyšuje vaše úspory? Řešením může být úvěr, který si Společenství vlastníků jednotek vezme. Splácet úvěr pak budou všichni spoluvlastníci jednotek  měsíčně společně s ostatními poplatky a zálohami na služby. Tím, že se investice rozpočítá, nenavýší se vámi placená měsíční částka nijak dramaticky. Velikou mimořádnou splátkou může být i výše zmiňovaná dotace.

S výtahem myslete i na bezbariérový vstup do domu

Velké části našich bytových domů chybí výtah, ale s ním také bezbariérový vstup do domu. V naprosté většině případů proto probíhá vestavba výtahu společně s bezbariérovým vstupem. To je další ohromný přínos a ulehčení pro obyvatele domu. Bezbariérový vstup je určen v první řadě pro tělesně postižené, ale hodí se i ve chvíli, kdy potřebujete do domu nastěhovat nějaký větší spotřebič nebo nový kus nábytku.

Najděte ideální prostor, kam výtah umístit

Při přístavbě výtahu připadají v úvahu 2 varianty. Buď máte na výtah prostor uvnitř domu nebo musíte zvolit venkovní variantu. Například do širokého schodiště se dá vtěsnat krásný, moderní, prosklený výtah. Tím získáte neotřelý designový prvek pro svůj dům. Další vnitřní variantou je přizdít klasickou vnitřní výtahovou šachtu, pak budete mít výtah součástí domu.

Exteriérový výtah může vypadat hezky

Poslední možností, jak výtah do domu přidat, je dát ho ven. I exteriérové výtahy mohou být opláštěné, z nichž nebude vidět ven na přelidněnou ulici. Ale mohou být i nečekaně nápadité a navíc panoramatické. V případě proskleného výtahu možná objevíte krásné a nové pohledy na vaše město. Při výstavbě exteriérového výtahu vás nečeká tolik bourání ani zdění, což obyvatelé domu jistě ocení.

Začněte dohodou se spoluvlastníky

Nevíte, jak rozhýbat diskuzi? Zkuste se nejdříve informovat o stavu výše účtu vašeho SVJ a promluvte si výborem nebo předsedou vašeho Společenství vlastníků jednotek přátelsky a neoficiálně. Zjistěte všechny dostupné informace o tom, co všechno přístavba výtahu k domu obnáší, kolik podobné rekonstrukce stojí a začněte smysluplnou diskuzi mezi svými sousedy a dalšími spoluvlastníky podpořenou rozumnými argumenty.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat