Úklid sněhu před domem

svj

Udeřila zima, sněhová pokrývka je úplně všude a vás už zase straší každodenní úklid sněhu. Jak je to ale z právního hlediska? Máte vůbec povinnost sníh uklízet? Kdo ze zákona odpovídá za úklid sněhu před domem? A jak je to s odpovědností za pád sněhu, ledu nebo rampouchů ze střechy? To jsou otázky, které vám jistě víří hlavou. My vám na ně jednou pro vždy odpovíme.

Ujasněte si, co je prostor „před domem“

Základem je vědět, co vlastně výraz „prostor před domem znamená.“ Vždy záleží na situování stavby. Některé domy stojí hned „na ulici“ a jejich vchod míří přímo na chodník. Jiné jsou bokem od chodníků, odděluje je od veřejného chodníku travní porost nebo k jejich hlavnímu vchodu vede přístupová cesta pro auta. Další domy mají vchodů více, a to znamená i více prostoru před domem.

Patří chodník k domu nebo k silnici?

Zákon roce 2009 určil, že chodník náleží k přilehlé komunikaci nebo je samostatnou stavbou, která je součástí pozemku, na kterém chodník stojí. V první řadě tedy záleží na majiteli pozemku, po kterém chodník vede. Majitel pozemku má pak povinnost se o chodník starat a v zimě ho udržovat bez sněhu a ledu. Informaci o tom, kdo je majitelem, se jednoduše dozvíte na katastrálním úřadě.

Úklid sněhu před domem by měl zajistit majitel

V případě, kdy chodník náleží k přilehlé komunikaci je jejím majitelem nejčastěji obec nebo město. Tudíž má i povinnost se o schůdnost chodníku starat. Vzhledem k množství chodníků, které by měla obec uklízet, si může stanovit priority. U více frekventovaných chodníků určit jejich pravidelný úklid a u těch málo využívaných údržbu omezit na minimum nebo ji úplně vynechat.

Jaké jsou tedy povinnosti obyvatel domů?

Měli byste uklidit sníh alespoň tak, aby vznikla bezpečná a schůdná cesta, i když odpovědnost za úklid leží stále na majiteli chodníku. Než se k tomu obecní pracovníci při sněhové kalamitě dostanou, může to pár dní trvat. Proto máte jako majitel blízkého domu povinnost udělat vše, aby nikdo nepřišel zbytečně k úrazu nebo aby nevznikla jiná škoda.

Ulehčete průchod sobě i ostatním

Obec nemá povinnost starat se vám o zametené schody nebo o prostor u hlavního vchodu do domu. O to se musíte postarat vy, jako majitelé nebo nájemníci. K těmto drobným, ale významným krokům stačí koště a lopata. V případě ledu zase posypová sůl, štěrk, popel nebo písek. Ani vy sami nechcete odtlačovat dveřmi navátý sníh nebo si zlomit nohu na neuklizených schodech.

Jak si s obyvateli domu rozdělit starost o úklid sněhu?

Nejlepším způsobem, jak zajistit neustálý úklid sněhu je spravedlivě si ho rozdělit podle bytových jednotek domu. Například každý byt bude mít službu jeden den nebo jeden týden. Především je ale důležité se na pravidlech domluvit předem, abyste předešli případným sporům mezi obyvateli domu. V případě že v daném čase začne sněžit, budete mít kolem domu vždy uklizeno.

Když se o sníh stará správce

Některá Společenství vlastníků jednotek mají domluveného profesionálního správce domu, který se stará o běžnou údržbu i nečekané opravy. Vlastníci jednotek mu jen nahlásí závadu a správce domu se o její vyřešení postará. Stejně tak to funguje i s úklidem sněhu. Obyvatelé domu mu platí za to, že se o praktické věci, havárie i návaly sněhu nemusejí starat sami.

Rampouchy a sníh na střeše domu zůstávají

Přesto, že odpovědnost za úklid sněhu na chodníku má nejčastěji místní obec, odpovědnost za sníh na střeše, rampouchy a led nese stále majitel domu nebo Společenství vlastníků jednotek. Tady je na místě zařídit odstranění sněhu nebo ledu a zabránit jeho pádu na chodník, stojící auto nebo v nejhorším případě procházejícího chodce, který by se mohl ošklivě zranit.

Nepodceňujte pojištění odpovědnosti

Zodpovědně staráte o svůj chodník nebo střechu, ale nehoda se může stát i tak. Pak přichází na řadu šetření, zda jste dostáli svým povinnostem a udělali všechno, co bylo ve vašich silách, abyste předešli neštěstí. V případě, že vám soud uloží povinnost platit odškodné, ji za vás pokryje pojištění odpovědnosti, které byste měli mít uzavřené.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat