Tepelná čerpadla pro bytové domy – vyplatí se?

tepelne cerpadlo

V dnešní době najdeme jen málo domácností, které by nepřemýšlely o tom, jak ušetřit za vytápění, či alespoň zefektivnit celý proces a zamezit tak zbytečným únikům tepla. Jednou z možností je instalace tepelného čerpadla.

Tento způsob vytápění se v posledních letech stal velmi populárním, zejména pro rodinné domy. Jak je to ale s výhodností tepelného čerpadla pro bytový dům? Měla by společenství vlastníků uvažovat o jejich pořízení? Na toto téma se podíváme v následujícím článku. 

Základní princip tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo funguje na velmi jednoduchém principu. Úkolem celého zařízení je převod tepla z venkovních prostor do bytového či rodinného domu. Díky nejrůznějším variantám používaných technologií dokáže tepelné čerpadlo získat teplo ze vzduchu, země či vody. A to i v případech, kdy je venkovní teplota nižší než ta uvnitř.

Podle toho, zda čerpadlo získává teplo ze vzduchu, země či z vody, se odvíjí i jeho velikost, cena a náročnost na umístění. Hlavní rozdíl je pak v efektivitě a ceně za provoz během vytápěcí sezóny.

Dobře porovnejte náklady

A právě otázka nákladů je klíčová pro rozhodnutí o tom, zda by mělo SVJ tepelné čerpadlo pořídit. Především je třeba poznamenat, že rozhodnutí není jednoduché. Tepelné čerpadlo je investice na dlouhou dobu a nelze se tak rozhodovat pouze podle současných cen energie.

Vždy je důležité začít s rozvahou u dat, které známe. Pečlivě porovnejte výdaje na vytápění za poslední roky. Tak budete vědět, pod jaké hodnoty se chcete s instalací tepelného čerpadla dostat.

Následně poptejte několik dodavatelů tepelných čerpadel. Nechte si představit možná řešení, a především jejich náklady. Dejte pozor na neseriózní dodavatele, kteří by mohli zamlčet některé náklady spojené s instalací. Pokud je některá nabídka výrazně výhodnější, zkontrolujte, zda zahrnuje všechny budoucí výdaje. Na závěr porovnejte, za jak dlouho se vám případná úspora na platbách za teplo vrátí.

Tato rozvaha se bude hodit zejména ve chvíli, kdy je třeba na schůzi vlastníků jednotek projekt představit, obhájit a zajistit pro něj finance a souhlas. Zejména pokud jsou počáteční náklady na instalaci vyšší a návratnost investice je v delším časovém horizontu, může být celý proces relativně komplikovaný.

Záleží i na společnosti, která provádí instalaci

Důležité je nepodcenit výběrové řízení na dodavatele a instalaci tepelného čerpadla. Vždy si pečlivě ověřte případné reference, zároveň uvažujte o tom, kde získáte kvalitní stavební dozor. Ten dohlédne na to, aby se dodavatel příliš neodchýlil od projektu a dodal opravdu kvalitní čerpadlo. 

Celá původní rozvaha by se mohla rozpadnout, pokud by dodavatel nedodržel rozpočet, případně by dodal nekvalitní produkt, který by vyžadoval opravy. 

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat