Škůdci v bytech a jak se jich zbavit

spoluvlastnici

Jsou malí, téměř neviditelní, ale extrémně otravní. Škůdci si v našich bytech libují a my z toho můžeme vyletět z kůže. Bohužel se mohou nečekaně objevit i v čistých a opečovávaných bytech. Pokud chtějí do tepla, cestu si najdou, obzvlášť teď před zimou. Nějaký čas může trvat, než si jich všimnete nebo než se rozmnoží do takového měřítka, že je už nepřehlédnete. Vypořádat se s nimi ale budete muset, ideálně co nejdříve. Můžete je zkusit vyhubit sami, nebo zvolit profesionální variantu. Vždy záleží na druhu škůdců. Co funguje na jednoho, nemusí fungovat na druhého.

Kudy se k vám dostali?

Marně si lámete hlavu. Jsou malí, nenápadní a vynalézaví. Řeč je o mravencích a zrovna u nich je to celkem jednoduché. Musíte najít cestičky a škvírky, protože se stahují z venku. Nejčastěji přicházejí skulinkami kolem okenních a dveřních rámů. Poblíž vašeho bytu nebo domu budou mít hnízdo a hledají potravu, ideálně v podobě sladkého jídla nebo cukru.

Zajděte do drogerie, nakupte pastičky v podobě domečků nebo sypkou látku, kterou nasypete na jejich hlavní cestu i všude kolem. Když se opravdu hodně přemnoží, je nelepší zavolat deratizéry. Doma se snažte nenechávat volně přístupné zbytky jídla ani drobečky a rozsypaný cukr, rozlité tekutiny dobře otřete. Z babských rad na ně funguje omýt podlahu octem, na cestičky nasypat jedlou sodu, prášek do pečiva, pálivou papriku nebo pepř. Na okenní rámy a parapety můžete namazat zubní pastu. Také nemají rádi hřebíček, mátu, bazalku či levanduli.

Štípou vás v noci komáři, přestože zrovna žádní nelétají?

Vaši komáři totiž mohou být převlečené štěnice. Také sají ze svého hostitele krev, dokonce to vydrží až 20 minut. Krev hromadí ve velkém plochém zadečku a následně dokáží až půl roku hladovět. Jejich kousnutí může vypadat, jako štípanec od komára. Na nábytku i peřinách za sebou nechávají černé tečky, protože nejčastěji bydlí v blízkosti gauče, postele nebo pod kobercem. Při rozsvícení v noci utíkají do tmy.

V případě štěnic se sami o deratizaci nepokoušejte. Pokud je vyrušíte a ony začnou opouštět své hnízdo, najdou si spoustu jiných míst k úkrytu a vy pak máte zamořený celý byt. Navíc běžně prodávané insekticidy zničí pouze dospělé jedince. Vajíčka zůstanou nedotčená, takže s novou generací máte starosti s hubením znovu. Proto je nejjednodušší a nejúčinnější jejich likvidaci přenechat odborníkům.

Zase moli?

Moly můžeme rozdělit na 2 hlavní skupiny. Moli potravinoví a skříňoví. Vypadají jako malinkatí motýlci s šedou nebo béžovou barvou. Potravinoví moli žijí v sypkých látkách, tedy jejich larvy. Znehodnocují je a přenášejí bakterie a choroboplodné zárodky. Nejlepší obranou proti všem škůdcům, je nenechávat potraviny v rozdělaných obalech, ale uzavřít je do sklenic a plastových i plechových dóz. Když moly doma objevíte, je nutné vymýt všechny skříně, vyhodit napadené potraviny a následně pověsit do skříní mololapky.

Skříňové moly objevíte pravděpodobně ve chvíli, kdy vám jejich larvy prokoušou díru do oblečení, mají totiž rády vlhko a teplo. Opět je třeba skříně poctivě vymýt a vysušit, větrat často místnost i skříň, prádlo vyprat a řádně usušit. Provoňte si skříně levandulí nebo pomerančovou kůrou. Molům se pak už u vás líbit nebude.

Kde se u vás škůdci berou?

Věřte nebo ne, nejčastěji si je domů donesete. Šváb může být nedopatřením zabalen k jídlu z restaurace, moli zase nakoupíte společně se sypkými potravinami. Mravenci si najdou cestu z okolní zahrady sami. Štěnice si vozíme nejčastěji jako nezvané hosty z dovolené nebo hromadných dopravních prostředků. Moli si můžete také přinést společně oblečením nebo nábytkem z druhé ruky. Cesty škůdců jsou nevyzpytatelné a ani sebelepší čistotou jim nepředejdete. Přesto tím můžete jejich působení u vás doma značně zkrátit. A u škůdců jde především o čas, protože se velice rychle rozmnožují.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat