Rekordní ceny nemovitostí dále porostou

Hledáte nový byt? Pak vás jistě neminula zpráva o rostoucích cenách bytů. Jak to ale bude vypadat dál? Do trhu s nemovitostmi zasahuje řada faktorů mezi které se zařadila i světová pandemie. Ovšem oproti předpokladům, že ceny nemovitostí značně poklesnou, se nic z toho nestalo a ceny bytů nadále rekordně rostou.

Nejméně dostupné bydlení v Evropské unii

Podle studie poradenské společnosti Deloitte je Česká republika hned po Srbsku zemí s nejhorší dostupností nového bydlení. Průměrná cena nového bytu se totiž pohybuje kolem 12,2 násobku průměrného hrubého ročního příjmu. Naopak nejlépe je na tom Irsko se svým 3,1 ročním příjmem. Tato situace tu není nově, v letech 2017, 2018 a 2019 jsme na tom byly nejhůře z celé EU. Prognózy nevypadají o moc lépe. Členské státy počítají s tím, že se bude situace ještě zhoršovat.

Ceny nemovitostí v ČR i nadále porostou

Ještě jsme v naší současné historii nebyly dále od vlastního bydlení než teď. Podle České národní banky se prohlubuje rozdíl mezi cenou průměrného bytu a tempem růstu příjmů. Ty totiž nerostou tak rychle, a proto se vlastní bydlení začíná stávat výsadou majetných lidí. Navíc investice do nemovitostí – tedy do tzv. investičních bytů – je v současné době velmi populární. Investoři vědí, že nemovitosti na ceně jen tak rychle neztratí, proto do nich hromadně investují.

Velikým hráčem v cenách bytů je i hypoteční trh

Dosud byly úvěrové sazby u hypoték velmi příznivé, pomohl jim stát i politika centrální banky. Teď však stojíme na pokraji jejich zvyšování. S nižším zájmem o hypotéky by se mohl zpomalit i růst cen bytů, ovšem žádné zásadní změny ČNB neočekává. Dosud nejhorší situace s dostupností bytů byla v létě roku 2008 (v době těsně před světovou finanční krizí), ovšem v současném stavu jsme již tento rekord překonali a předpokládá se, že stejný vývoj bude ještě chvíli pokračovat.

Lidé jsou ochotní platit i nesmyslné ceny bytů

Podle Českého statistického úřadu vyrostly v prvním čtvrtletí roku ceny i starších bytů meziročně o více než 15 procent. Na ceně rostly také novostavby, po nich je poptávka taktéž vysoká. Ceny rostou ve všech krajích i městech. U některých prodejů malých bytů dokonce vyskočila cena za rok téměř o 1 milion korun. U investičních nemovitostí se běžně stává, že po rekonstrukci se byt prodá za podstatně vyšší cenu a lidé ji ochotně zaplatí proto, aby měli vlastní bydlení.

Extrémní ceny i vysoká poptávka po bytech v pandemii

Navzdory všem předpokladům se zájem lidí o koupi bytu po prvním lockdownu obrovsky zvýšil. V developerském byznysu vzrostl zájem o byty ve srovnání s loňským rokem téměř dvojnásobně. A rekordní jsou i prodejní ceny, místy jsou nadhodnocené až o 25 %. Také ČNB držela úrokové sazby během nejhorších měsíců pandemie velmi nízko. Investoři tak nakupovali nemovitosti, aby své peníze ochránily před inflací a zároveň mohly byty pronajímat.

Jak se bude trh s nemovitostmi vyvíjet?

Podle odhadů některých analytiků budou ceny bytů za 10 let téměř dvojnásobné. Podle jiných zdrojů se rychlost růstu cen začne zpomalovat, ale stále poroste. V zemích západní Evropy je trend dost podobný. Podle historických dat se tady ceny téměř každých 10 let zdvojnásobí. Ve velkých městech rostou ceny nejrychleji, v menších městech a dalších oblastech není nárůst tak veliký. Přesto se nedá očekávat, že by se situace v blízké budoucnosti nějak zásadně změnila.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat