Půdní prostory jako zapomenutý zlatý důl

Návrh bez názvu

Dlouhé roky bydlíte spokojeně v bytovém domě, se sousedy využíváte společné prostory jako je sklep, sušárna nebo kočárkárna, ale půda zůstává nevyužitá? Možná se z ní pomalu stává odkladiště starých věcí, ke kterým se po čase už nikdo nehlásí. Ovšem díky půdě může vaše Společenství vlastníků jednotek dostat nový kabátek i sousedy. Jak to udělat a co s těmi půdními prostory vám hned povíme.

Jak vypadá vaše půda teď?

Nejčastěji leží půda ladem tak, jak byla postavena, zamčena a zapomenuta. Občas na ni zavítá kominík nebo jiný řemeslník, a také při pořizování satelitů se průchodu půdou pravděpodobně nevyhnete. Z některých půd se zase stává skladiště pro nepotřebné nebo sezónní věci. Jednou za rok vlezete na půdu pro stromeček, boby a lyže, ale jinak se po ní proběhne maximálně myš.

Zlatý důl v podobě půdních prostor

Napadlo vás někdy, že by se půda dala využít mnohem efektivněji? Nevyužitý prostor vás vlastně v důsledku připravuje o peníze. Představte si, že byste na vaší půdě vybudovali další bytové jednotky, které by do společenství přinášely další peníze. Minimálně by se jejich majitelé podíleli na příspěvcích do fondu oprav a to ani nezmiňujeme zhodnocení opravou domu nebo přistavení výtahu.

Podmínky pro výstavbu půdních bytů

Nejdříve musíte reálně zvážit, zda je výstavba opravdu proveditelná. Pokud je vaše půda příliš malá, že se na ni dospělý člověk jen tak tak postaví, možná se váš plán nevyjde Nejprve si pozvěte statika, který vám stavbu schválí nebo práce zastaví dřív, než by stihly začít. Statik půdu prohlédne a reálně posoudí, zda výstavbu bytů váš bytový dům zvládne unést a zda je stavba vůbec proveditelná.

Kdo je vlastně majitelem půdy

Než začnete uvažovat o prodeji nebo projektu na rekonstrukci půdy, zjistěte, kdo je fakticky jejím majitelem. Zavítejte do katastru nemovitostí a projděte podrobně podíly a všechny majitele bytových jednotek. Půda totiž bude buď společným prostorem nebo zvláštní jednotkou s jasným majitelem. U společných prostor jsou majitelem všichni členové SVJ. Pokud je půda zvláštní jednotkou, bude u ní uveden samostatný majitel.

Proces prodeje půdy

Před samostatným prodejem půdy je nutné svolat shromáždění vlastníků jednotek. Na něm se bude teprve rozhodovat o tom, zda k prodeji dojde či ne. Pokud se obyvatele jasně shodnou na prodeji, přichází čas na vyhlášení výběrového řízení na kupujícího. V potaz se u výběrového řízení nebere jen cena, ale také spolehlivost na kupujícího, reference, splatnost ceny nebo záměr a vhodnost projektu.

Prodej nebo přenechání půdy

Když vyhlásíte výběrové řízení, pravděpodobně se vám do něj přihlásí developerské společnosti. Pokuste se do svého výběrového řízení sehnat alespoň 3 zájemce, ať máte z čeho vybírat. Často dochází k situaci, že půda je přenechána developerovi za cenu předem dohodnuté rekonstrukce stávajícího domu. Tato situace je pro obě strany za určitých podmínek výhodnější, než klasický prodej a také je tato varianta častější.

Za jakých podmínek můžete půdu přenechat?

Developer chce totiž bytový dům představit v co nejlepším světle a rekonstrukce stávajícího objektu jeho plánované byty ještě zhodnotí. Ani vy, jako stávající majitelé nepřijdete zkrátka. Můžete například získat výtah, zateplení, výměnu oken nebo novou fasádu. Ovšem, vše je potřeba podrobně sepsat a smluvně se zavázat k realizaci nejčastěji smlouvou o výstavbě. Čím podrobnější dohoda bude, tím méně nepříjemností se může objevit.

Na co při přestavbě půdy nezapomenout?

Váš investor by měl být povinně pojištěný na případ, že mu dojdou finance na stavbu a vám by zůstala třeba odkrytá střecha nad hlavou. Tato hrozba se dá pojistit i jistinou složenou v advokátní úschově. V případě potíží by byla vyplacena vašemu SVJ a pokryla to, na co investor nestačil. Myslet na vše předem a smluvně rizika ošetřit je nejlepší recept, jak dovést projekt půdy do šťastného konce.

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Mohlo by vás zajímat