Proč mít pojištění domácnosti

spoluvlastnici

Již nějakou dobu bydlíte v bytě, který máte pojištěný. Stále ho vylepšujete a zútulňujete, aby se vám v něm pohodlně a spokojeně bydlelo. Vybavení máte nové a moderní. Mysleli jste při pojišťování bytu na to, že i jeho vybavení stojí nemálo peněz? Pokud máte pojištěný pouze samotný byt, jeho vybavení si musíte připojistit pojištěním domácnosti.

Potřebujete pojištění domácnosti nebo nemovitosti?

Abyste měli pojištěný všechen svůj majetek, je potřeba mít pojištění obě dvě, tedy pojištění nemovitosti i pojištění domácnosti. Pojištění nemovitosti je tu proto, aby jste nepřišli o střechu nad hlavou. Chrání tedy pouze zdi, příčky, podlahy, okna, stropy, jednoduše pevné části bytu, které si nemůžete z bytu odnést. Pokud dojde k požáru, vytopí vám byt voda, vichřice nebo kroupy zničí okna, pojištění nemovitosti vám zaručí, že budete mít kde bydlet.

Co všechno chrání pojištění domácnosti?

Oproti pojištění nemovitosti se pojištění domácnosti vztahuje na věci, které jsou vnitřním vybavením bytu. Jde tedy o věci, které si můžete z bytu odnést. Například jde o nábytek, technické vybavení bytu, výbava kuchyně, knihy, věci osobní potřeby i třeba sportovní potřeby. Konkrétně je ale potřeba se vždy doptat u své pojišťovny, co všechno její pojištění zahrnuje. Co totiž jedna pojišťovna nepojistí, to může druhá pojišťovna s klidem pokrýt.

Jsou pojištěné i věci, které nemáte v bytě?

Spousta bytů má k sobě balkón nebo lodžii, často k nim patří i sklepní nebo půdní prostory na odkládání dalších věcí. A co společné prostory domu, jako je třeba kočárkárna nebo sušárna, a věci uložené v nich? Pokud máte sklep nebo místo, které slouží výhradně vám, bývá do pojištění domácnosti zahrnuto. Věci ve společných prostorách už pojištění nekryje. S balkonem to je složitější. Pokud je nízko a dá se do něj dostat ze země, věci na něm pojištěné též nebudou.

Pojištění domácnosti není zbytečný luxus

Možná máte pocit, že vám pojištění bytu stačí. Máte zajištěno, že o střechu nad hlavou nepřijdete a v tom máte jistě pravdu. Ovšem představte si, že ze všeho co máte, vám zbyde jen holý byt. Klidně se projděte po svém bytě a začněte počítat, kolik stály věci, které v něm máte. Možná budete překvapeni, na jak vysoké se dostanete číslo. V případě, že byste o všechno přišli, máte hotovost na to, abyste vše vybavily znovu?

Proti čemu se potřebujete reálně pojistit?

Jak jsme již naznačili, každá pojišťovna má své pojistné podmínky i výluky z pojištění. Proto je nutné promyslet nastavení pojištění dopředu. Například jsou pro vás všechna uvedená rizika opravdu hrozbou? Opravdu potřebujete pojistit svou domácnost proti pádu stromu, když bydlíte v nejvyšším patře domu? Ohrozí vás rozvodnění místního potoka nebo rybníka? Rizika, která pojistit nechcete, můžete z pojištění jednoduše vyloučit.

Správné pojistné částky vám zaručí, že byt vybavíte znovu

Pojišťovny operují s několika pojistnými částkami. Jsou to:

  • nové ceny – abyste si mohli koupit danou věc úplně novou
  • časové ceny – berou v potaz opotřebení vybavení bytu, časem se cena snižuje
  • obvyklé ceny – jde o cenou, za kterou byste byli schopni danou věc prodat

Také se zaměřte na to, jaké dílčí limity má pojišťovna nastavené na jednotlivé části vybavení bytu. Typickým příkladem je třeba dílčí limit na elektroniku. Je možné, že bude podhodnocen. Máte třeba počítač za 50 000 Kč, od pojišťovny na něj dostanete ale jen 25 000 Kč. Proto si limity zkontrolujte a případně upravte, aby odpovídaly skutečnosti.

Co je dobré si u pojištění domácnosti pohlídat?

Běžnou praxí je aktualizace pojistné částky jednou za pár let. Během nich se může vybavení vaší domácnosti zásadně proměnit a stává se, že původní pojistná částka již není dostatečně vysoká. Ptejte se u své pojišťovny i po asistenčních službách. Většina pojišťoven je k pojištění domácnosti standardně nabízí. Můžete tak mít třeba služby zámečníka, opraváře nebo pozáruční opravu spotřebičů v ceně pojistky. Vybírejte své pojištění pečlivě, dokáže ochránit značnou část vašeho majetku.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat