Pes v bytě, ano nebo ne?

svj

V dnešní době může mít psa v bytě opravdu každý, ať už bydlíte ve svém nebo pronajatém bytě. Díky Novému občanskému zákoníku vám majitel nemůže psa v bytě zakázat. Přesto, že je česká republika velmocí v počtu domácností chovajících domácí mazlíčky, je lepší se vždy dvakrát rozmyslet, zda psa do bytu pořizovat či ne.

Proč jsou u nás psi v bytě tak oblíbení

Čtyřnohého kamaráda si lidé pořizují nejčastěji, když se cítí osamělí. Vděčný kamarád jim dělá společnost, čeká na ně doma, vítá je po příchodu z práce a vždy má pochopení. Druhou nejčastější variantou jsou mladé páry, které se ještě necítí na miminko, ale chtějí se o někoho společně starat. Na domácím mazlíčkovi si péči vyzkouší a miminko často záhy přichází. Ovšem je potřeba myslet na to, že i pes je společník na dlouhou dobu a péče o něj s příchodem miminka nekončí.

Jak se na psa v bytě dívá společnost

Z průzkumů vyplývá, že my Češi jsme na psy v bytech i městech zvyklí, není to tedy jen trend vesnic a rodinných domů. Ovšem nutno dodat, že také záleží na chování páníčků. Nikdo nemá rád, když při ranním spěchu do práce šlápne do exkrementu na chodníku. Nebo když se na něj v parku řítí neřízená střela v podobě neposlušného psího společníka. Psi jsou oblíbení, ale jejich majitelé musí dbát na péči, výcvik a ovládat psa tak, aby nikoho neobtěžoval.

Jakého psa do bytu zvolit

Tady záleží na více faktorech: na plemeni psa, zda je spíš lovec nebo společenský, jak dlouhou má srst, jakou povahu… Klíčových parametrů je hned několik, proto vybírejte pečlivě. Ideální do bytu jsou menší psi společenských plemen, protože jsou šťastní ve společnosti svých páníčků a je jim jedno, jestli je to v bytě nebo domě. Navíc, některým rasám psů nepadají chlupy, takže si ušetříte úklid, ale zase se musí chodit stříhat.

Správné návyky psa i páníčka jsou klíčové

Aby soužití psa, páníčka, ale i sousedů probíhalo hladce, je potřeba se na seznámení a první týdny štěněte v bytě připravit. Pokud si přivezete štěně a ne staršího psa z útulku, bude trvat několik týdnů, než psa naučíte čůrat tam, kam má. Také si bude vyžadovat celodenní pozornost, což někdy není možné, třeba když musíte do práce. Existuje řada fíglů, jak zařídit, aby se štěně necítilo samo, pokud je budete znát, ulehčí to vaše soužití.

Neustálé štěkání ze sousedního bytu

To je otrava pro sousedy i majitele psa. Neustále štěkající pes je velký problém v řadě bytů v osobním vlastnictví, i v těch nájemních. Jenže psa v bytě nemůže právně nikdo zakázat. Odvolávat se v tomto případě můžete pouze na rušení nočního klidu, nadměrný hluk nebo selský rozum majitele. Sám majitel by měl identifikovat, proč pes štěká a snažit se příčinu odstranit.

Nový zákoník, psi a nájemníci

Snazší řešení nemají ani pronajímatelé bytů. Kvůli Novému občanskému zákoníku nemohou psa v bytě zakázat, ani jeho přítomnost nějak pokutovat. Tedy mohou tento požadavek do smlouvy zanést, ovšem tím, že nemá podporu v zákoně, stává se soudně nevymahatelný. Tudíž si z něj nájemníci často nic nedělají. Stejně tak nemůže dát pronajímatel nájemci výpověď z bytu kvůli přítomnosti psa v bytě.

Systém z USA se začíná uplatňovat i u nás

Ve Spojených státech je běžné, že se za psy v bytě platí extra nájemné navíc. Tyto finance pak jsou použity na případné opravy zničeného bytu od psa, nebo také na vyšší spotřebu společně účtovaných služeb. Mezi ně patří například častější využívání výtahu a osvětlení na chodbách domu. Druhou variantou je až dvojnásobná výše kauce oproti původně požadované. Opět si ji majitel bytu nechává na případné opravy.

Konečné rozhodnutí: Pes v bytě, ano nebo ne?

Argumenty pro i proti se najdou na obou stranách. To, co vidí příznivci psů v bytě jako výhodu, se může zdát druhé straně jako protiargument. I přes zvýšené náklady na chov psů v bytě, se tento domácí mazlíček těší velké oblibě a spousta domácností si to už bez něj nedokáže představit. Pravdou je, že vždy záleží především na zodpovědnosti majitele psa a ochotě řešit případné situace spojené s pobytem psa v bytě.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat