Na co myslet při pojištění majetku a jak zvolit jeho výši?

svj_

Pojištění je jedním ze základních úkonů, které by měl výbor Společenství vlastníků jednotek zajistit. Dnes se můžete pojistit téměř na cokoliv. Vždy jen záleží na tom, jaké podmínky vám pojišťovna dá. Jenže není tak úplně jednoduché se v nabízených pojištěních vyznat, natož porozumět pojistným podmínkám. Jaké pojištění majetku tedy zvolit a na jak vysoké částky se pojistit? To jsou nejčastější otázky, co se pojištění týče.

Pozor na výši pojistné částky

To úplně nejzákladnější pravidlo při pojištění majetku hovoří o tom, že musíte vědět, na jakou pojistnou částku je potřeba váš dům pojistit. To znamená, že musíte znát skutečnou hodnotu svého domu. Ne vždy je tohle úplně jednoduchý úkol, proto je dobré poradit se o výši pojistné částky s pojišťovacím poradcem a vzít v potaz všechny aspekty, které cenu ovlivňují.

Pokud pojistnou částku podhodnotíte a dojde ke škodě, je pravděpodobné, že i pojišťovna bude své pojistné plnění krátit. Zbytek peněz na doplacení způsobené škody pak budete muset najít v rozpočtu, z čehož nebude nikdo z vlastníků jednotek nadšený.

Myslete na pojištění alespoň každé 3 roky

Protože pojistná částka je nejdůležitější parametr, podle kterého buď peníze dostanete nebo ne, je potřeba o její výši pečovat. Ono totiž pojištění nekončí jen u jeho sjednání, ale musíte si na něj alespoň každé 3 roky vzpomenout a nechat ho zkontrolovat. Je možné, že hodnota vašeho domu v tomto čase stoupla a s původní pojistnou částkou se rázem ocitáte v podpojištění. Tedy vaše původní pojistná částka už nestačí k případnému pokrytí všech škod. Když však svou pojistku necháte pravidelně zkontrolovat, budete mít jistotu, že v případě jakékoliv události dostanete peníze na výstavbu nového bydlení.

Pojištění proti živlům je úplné minimum

Povodně, úder blesku, požár, silný vítr, výbuch, krupobití, to a mnoho dalších živelných katastrof může váš dům nenávratně poničit. Je to tedy to první riziko, které byste měli v rámci pojistky mít ošetřené. V případě takové události, kterou nemůžete vlastními silami ovlivnit, nepřijdete o střechu nad hlavou a vaše oči vám nezůstanou jen pro pláč. Pokud chcete lepší ochranu, můžete mít v pojistném balíčku i pád letadla, zemětřesení, sesuv půdy nebo pád stromů a stožárů.

Škody způsobené nekalou činností se objevují často, pojistěte i je

Říká se: „Důvěřuj, ale prověřuj.“ A přesně podle tohoto motta se řiďte i při výběru správného pojištění. Nejčastěji pojišťovny řeší škody způsobené lidmi, především vandalismus a krádeže. Někdy se škody mohou vyšplhat do pěkně vysokých částek. Ani čištění fasády specializovanou firmou nebo dokupování ukradeného příslušenství či stavebních částí domu není levná záležitost. Škodu vám ale může způsobit i zvěř, která se vytrvale snaží vytrhat zateplení. Poškození se nevyhýbá ani okolním prostorám domu, například plotu, garážím, kůlnám i rostlinám. Takové objekty bývají pro kolemjdoucí velkým lákadlem a jejich pojištění se tak rozhodně vyplatí.

Pojištění domácnosti není zahrnuto v pojištění bytového domu

Jako majitelé bytové jednotky máte v rámci pojištění bytového domu pojištěn pouze holý byt, tedy jednotku, kterou vlastníte včetně společných prostor a okolí domu. Ale samotné pojištění domácnosti si musí každý vlastník jednotky zajistit sám. Pokud se tedy spoléháte, že v případě že vytopíte sousedy, půjde uplatnit pojištění domu na úhradu způsobené škody, možná budete nemile překvapeni, pokud se něco stane. Toto pojištění rizik má každý vlastník ve svých rukou.

Pojištění odpovědnosti existuje i u bytových domů

Jako členové výboru máte velikou zodpovědnost za chod domu. Ovšem i to se dá pojistit. V případě, že uděláte nevědomky chybné rozhodnutí a vznikne škoda, kterou byste museli uhradit, půjdou finance právě z pojistky a ne z vaší kapsy. V některých případech jde i pojistit například ztráta nájemného. Na podrobné podmínky se už ale budete muset zeptat svého pojišťovacího poradce. Pokud s ním otevřeně vše proberete, a nebudete trvat na nejnižší možné částce za platby pojistky, jistě vymyslíte ideální variantu právě pro vás na míru.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat