Kdy dětem svěřit klíče od bytu?

spol

Každý rodič si jednou bude muset tuto otázku položit. Nejde však jen o klíče, ale především o všechny věci v bytě i byt samotný. Kdy tedy přichází ten nejvhodnější čas na to, abyste svému potomkovi svěřili do rukou, tak moc důležitou věc, jako jsou klíče od bytu? Odpověď není jednoznačná. Nedá se říct, že od určitého věku je to už na místě. Záleží na spoustě okolností a na vašem dítěti především.

Opravdu vaše dítě klíč od bytu potřebuje?

Dříve, než se rozhodnete dítěti klíč od bytu předat, zvažte, zda se bez něj opravdu ještě neobejde. Ať chcete nebo ne, vzniká totiž určitá možnost, že dítě klíče ztratí, to se občas stane i nám dospělým. Pak přichází na řadu nebezpečí vykradení bytu a nutnost vyměnit zámky, což může být finančně náročné. Není to už jen ztráta penálu ve škole, jde o váš celý byt i majetek v něm, proto své rozhodnutí pečlivě promyslete.

Zvládne si dítě klíčem odemknout byt?

Možná se vám to zdá, jako hloupá otázka, ale je to dovednost, kterou se musí naučit. Některé zámky jdou hůře, jiné snáze, ale vždy je to o cviku. I my dospělí se se zámkem někdy potýkáme. Proto je nutné, aby si vaše dítě nejdříve odemykání i zamykání bytu nacvičilo. Může se stát, že mu ve spěchu například nepůjde zamknout nebo neotočí dostatečně klíčem a byt zůstane otevřený. Trénink a jistota je zde na místě.

Máte dobré sousedy nebo jiné krizové řešení?

S dětmi nikdy nevíte, proto je dobré s nimi mluvit i o řešení nečekaných situací. Připravte díte třeba na situaci, kdy mu nepůjde odemknout nebo zlomí klíč v zámku. Domluvte se, že třeba požádá sousedy o pomoc nebo vám zavolá na mobil. Ať vaše dítě ví, že žádná situace není fatální a vždy se může na někoho z dospělých obrátit, aby mu pomohl vyřešit krizovou situaci. Stejně je potřeba se domluvit i se sousedy, aby věděli, že se na ně v případě problému vaše dítě obrátí.

Zvládne být samo doma?

Klíče od bytu děti dostávají často proto, že s nimi rodiče nemohou být a děti tak čekají na příchod rodiče samy doma. Zvládne to vaše dítě? Nebojí se být doma samo? Ví, co všechno je potřeba udělat po příchodu domů? Rozhodně o tom doma mluvte, vysvětlujte a trénujte. Klidně si můžete zahrát hru, že necháte dítě při společném příchodu domů dělat vše potřebné, jako kdybyste tam nebyli. Až to bude doopravdy, bude to už znát a nepřekvapí ho běžné věci.

Ví, jak se doma zachovat, když někdo zazvoní?

Tohle je zásadní bod, pro vaše dítě i byt. Poučení, že nikomu cizímu nesmí otevírat dveře a sdělovat, že je doma samo, je to základní, co by vaše dítě mělo vědět. Může se třeba stát, že zazvoní kamarád souseda, že se na souseda nemůže dozvonit s prosbou o otevření dveří. Raději naučte dítě, ať odkáže na jiného ze sousedů a dveře nikomu neznámému neotevírá nebo vůbec nemluví s lidmi za dveřmi. Posílíte tím bezpečnost dítěte i vašeho bytu.

Bez samostatnosti to nepůjde

Asi nejdůležitější dovedností, kterou musí dítě zvládat, než dostane klíče od bytu, je samostatnost. Zapomíná pravidelně přezůvky ve škole, ztrácí svačinový box nebo potřeby na výtvarku? Pak je veliká šance, že ztratí i klíče od bytu. Samostatnost ale neznamená jen to, že klíče neztratí. Jde i o to, že si třeba samo namaže svačinu, převlékne se nebo zvládá běžné denní úkony bez vaší pomoci. Teprve ve chvíli, kdy si jste těmito věcmi jistí, je čas dát dítěti klíče.

Klíč od bytu na krku? Nikdy

Podle bezpečnostních expertů je právě tenhle zvyk velmi rizikový. Rozhodně nedoporučují nosit klíče zavěšené na krku, protože tak je dítě velmi snadno ztratí. Například si potřebuje převléct mikinu a nevšimne si, že s ní sundalo i klíče. Ty jsou pak snadným terčem pro náhodné zloděje. Už jim jen stačí sledovat cestu dítěte domů a mají vyhráno. Doporučení zní: Najít stálou kapsu v batohu, kam bude klíče vždy ukládat. Touto malou změnou se dá předejít mnoha nepříjemnostem.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat