Jak zabránit vzniku plísně v bytě

spol.

Starší dřevěná okna, přes která táhlo, měly něco do sebe. Neustále u nich probíhala mikroventilace, ale nemohli jste s ní nic dělat. Pro plísně v bytě to ale byl nepřekonatelný nepřítel. Právě v panelácích a bytových domech se plísně objevují velmi často. Jak zabránit vzniku plísně v bytě, když máte dokonale těsnící okna a ideální prostředí pro růst těchto nepříjemných návštěvníků?

Plísně najdete nejčastěji v koupelně a kuchyni

V koupelně si pravidelně zatápíte a točíte příjemně teplou vodu, ze které vzlíná pára do vzduchu. Navíc máte obvykle zavřené dveře, aby teplo neuteklo. Zrcadlo je zamlžené, že přes něj není vidět a vlhkost vzduchu je téměř na 100 %. V kuchyni je to podobné, pravidelně zde vaříte, při čemž vzniká pára, teplo a vlhko. Často digestoř vůbec nezvládá odvádět vznikající páru a okna máte zamlžená až do poloviny. Plísně mají tyto 2 místnosti v největší oblibě. Často ji najdeme v koupelně ve spárách obkladů nebo v rohu místnosti u stropu.

V bytech se plísním daří především v zimě

Plísním se daří všude tam, kde je teplo, vlhko a moc se tam nevětrá nebo v místech, kde nemůže cirkulovat vzduch. Takže sušit prádlo v koupelně bez okna a možnosti větrání, není úplně nejlepší nápad, spíš je to pozvánka plísně do bytu. Pěkné vrstvy plísně najdete často i za skříněmi a v koutech, kde nemůže cirkulovat vzduch. Nejlepším obdobím pro zachycení plísní a jejich bujarý růst je zima. Lidé málo větrají, hodně topí, prádlo suší doma nebo vydýchaný pokoj ráno po probuzení nevyvětrají. Tím vším dávají plísním příležitost přijít k nim do bytu.

Jak plíseň vzniká a proč se jí v blízkosti lidí tak daří

Jak se bránit něčemu, co je všudypřítomné ve vzduchu? Spory, tedy mikroskopické zárodky plísně, jsou všude kolem nás. Dýcháme je, máme je doma a jsou i venku. Dělat neplechu ale začnou až ve chvílích, kdy najdou ideální prostředí pro růst a usadí se. Největší množství spor se k vám do bytu dostane během léta a podzimu, kdy je jich ve vzduchu velké množství. Pak se tiše usadí v našich domovech a čekají, až přijdou vhodné podmínky, aby začali růst. Právě v zimě, kdy se v bytech málo větrá a hodně topí, se často probouzí a začínají svůj životní koloběh.

Zdravotní rizika spojená s plísněmi není dobré podceňovat

Možná to ještě nevíte, ale pomalu vám v bytě roste silný alergen a původce různých zdravotních potíží. Potichu rostoucí plísně vám mohou začít způsobovat zdravotní potíže, aniž byste věděli, že nějakou plíseň doma máte. Jsou silným alergenem a často způsobují:

  • rýmu
  • kašel
  • podrážděné oči
  • slzení očí
  • kopřivku
  • astma
  • zánět spojivek
  • atopický ekzém
  • bolesti břicha
  • bolesti hlavy

 

Spory jsou to, co váš organizmus dráždí a pokud vám doma roste plíseň, zároveň další spory vylučuje. Větší množství spor ve vzduchu pak způsobuje právě zmíněné zdravotní potíže. Proto je nasnadě zbavit se plísně co nejdříve. Navíc její odstranění hned v počátku je snadnější než řešení velkých ploch, které rostou nejen na povrchu, ale prorůstají i třeba zeď a omítku.

Zbavte se vlhkosti, zbavíte se i plísně v bytě

Nejlepším řešením, jak na plísně, je nedat jim vůbec šanci, aby se u vás objevili. Tedy často větrat, používat digestoř při vaření nebo sušit prádlo v místnosti kde je teplo, ale dá se tam větrat, aby bylo suché co nejdříve. V případě sušení prádla je na místě i pořízení sušičky. Pak můžete také ráno otírat opocená okna a sbírat vysráženou vlhkost z místnosti. Do koupelny si pořiďte větrák, který pustíte vždy po koupání nebo sprše. Pomoci sledovat situaci dokáže i meteostanice, která ukazuje vlhkost vzduchu v místnosti. Relativní vlhkost vzduchu by se neměla držet nad 60 %. Jak zabránit vzniku plísně v bytě? Nejlepší je prevence, protože spory z plísní jsou s námi stále a jen čekají, kdy jim dáte příležitost ožít.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat