Jak správně topit v bytě?

svj

Více než polovinu roku běžně protopíte, začínáte zlehounka na podzim, přehoupnete se do neustálého topení v lednu a únoru a nakonec s jarem přichází očekávané oteplení. Jak topit, abyste u vyúčtování energií nevalili oči a nepoléval vás studený pot? Možná v bytě nemáte supermoderní vytápění, které chytře šetří energii. Přesto existuje řada tipů, jak za topení ušetřit. Znáte je?

Základní pravidla jak správně topit v bytě

Tato pravidla vám pravděpodobně neustále opakovali rodiče, když jste byli ve věku, kdy rodiče moc neposloucháte. Základním pravidlem je nenechávat zbytečně otevřené hlavní dveře a nechávat polovinu dne otevřené okno. Teplo vám pak utíká každou vteřinou. Obecně je při topení dobré:

  • Vytápět jednotlivé místnosti podle toho, jak často je obýváte. V ložnici je dokonce lepší mít chladněji, než třeba v obýváku, kde trávíte většinu volného času.
  • Utěsnit okna a dveře, aby jimi teplo neutíkalo.
  • Pravidelně odvzdušňovat topná tělesa, aby topení topilo celou svou plochou.
  • Nechat kolem topení volné místo, aby zde mohl proudit vzduch.

Moderní vytápění v bytě

Revitalizace celého domu jistě patří ke způsobům, jak zamezit únikům tepla. Především se jedná o zateplení a výměnu oken. Ale udělat můžete něco i přímo sami v bytě. Pořídit si na topná tělesa měřidla nebo termostaty, která začnou přivádět teplo pouze ve chvíli, kdy klesne teplota v místnosti pod předem určenou teplotu. Další možností je celková rekonstrukce rozvodu tepla, která ovšem vyžaduje značnou investici. Navíc pro svou náročnost bývá spíš součástí celkové rekonstrukce bytu.

Další vychytávky pro úsporu topení

Jsme národ domácích kutilů, a to by v tom byl čert, kdybychom nevymyslely způsoby, jak ušetřit za topení a přesto si užívat teplo domova. O topení ale koluje i spousta mýtů a fám, kterým lidé ve snaze ušetřit věří. My se ale podíváme na několik drobných rad, které opravdu fungují. Často totiž lidé zapomínají podniknout i na naprosto logické kroky, které dokáží ušetřit nemalý obnos peněz.

Zkontrolujte si nabídku dodavatelů energií

Možná jste věrní klienti, kteří neradi mění své dodavatele služeb. U dodávek energií je ale na místě porozhlédnout se po trhu a porovnat si jednotlivé dodavatele. Možná najdete levnějšího, který vám dokáže ušetřit pár stovek i několik tisíc korun. Navíc pokud se vám u stávajícího dodavatele něco nezdá, je na místě překontrolovat měřidla odběru a vyúčtování si zkontrolovat. Také si můžete naměřené hodnoty každý měsíc z měřidel opisovat a mít přesný přehled, jakou spotřebu máte.

Drobné vychytávky, jak mít doma tepleji

Už jste někdy slyšely o hliníkové fólii? Když ji koupíte a dáte za topení, také vám ušetří další kousek tepla. Díky fólii se nebude teplo ztrácet a pohlcovat do zdi, ale folie ho odrazí zpět do místnosti. Další možností je použití ventilátorů. Stejně jako v létě dokáží rozhánět studený vzduch do všech koutů místnosti, umí to samé i s teplem. Pokud tedy máte pocit, že v místnosti je teplo, ale nějaký kout je studený, můžete tam nahnat teplo větrákem.

Pocit tepla závisí i na vaší kondici

Proč je sportovcům menší zima než věčným povalečům u televize? Díky cvičení se lépe prokrvuje celé tělo a přesně to potřebujete, abyste neměli studené ruce a nohy. Zkuste si doma lehce zacvičit. Uděláte něco pro své tělo, navíc ho krásně prokrvíte a zahřejete se u toho. Na studené nohy fungují skvěle teplé bačkory nebo ponožky. Díky nohám v teple, budete mít mnohem teplejší pocit v celém těle.

Větrejte intenzivně, krátce a často

Správné větrání hodně ovlivňuje to, jak se doma cítíte. Nedostatek kyslíku totiž způsobuje malé okysličení, a tím pádem vám bude větší zima. Takže větrejte, udělejte průvan klidně několikrát denně, ale jen krátce. Stěny nestihnou vychladnout, ale vzduch se vymění. Teplo se navíc lépe šíří vlhkým vzduchem, ale při topení vzniká vzduch suchý. Řešením je pořízení zvlhčovače vzduchu. Ve vlhčím vzduchu se vám i lépe dýchá a vy budete pociťovat větší teplo.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat