Jak a kdy odvzdušnit radiátory v bytě?

radiator

Během letošní topné sezóny se řeší především mimořádně vysoké náklady na vytápění. Přesto bychom neměli zapomínat na to, že radiátory je třeba pravidelně udržovat, aby dlouho vydržely a topení bylo opravdu efektivní. Do této pravidelné údržby patří samozřejmě i odvzdušňování.

Na tento úkol existují různé postupy a názory, ale v tomto článku se podíváme na to, kdy a jak je opravdu třeba radiátory odvzdušnit.

Kdy je odvzdušnění třeba?

Odvzdušnění v zásadě znamená odstranění přebytečného vzduchu z topné soustavy. Je potřeba u těch radiátorů, kde se k ohřevu využívá cirkulace teplé vody. Této cirkulaci občas brání bubliny, které se do radiátorů dostanou a vytápění pak neprobíhá efektivně, zároveň riskujete poškození celého radiátoru.

Odvzdušňovat by se tak mělo pravidelně před začátkem topné sezóny. Pokud tedy víte, kdy zhruba začínáte topit, máte vyhráno. To ovšem neznamená, že jindy není odvzdušnění třeba. Pokud si všimnete, že v průběhu topné sezóny nefunguje některý radiátor správně, může to být právě kvůli zavzdušnění. Nejlépe to poznáte tak, že topí jenom jedna část radiátoru. Pokud jste ve vyšších patrech vašeho bytového domu, nemusí radiátor topit vůbec.

Pokud není zavzdušnění tak rozsáhlé, budou se z radiátoru ozývat nejrůznější zvuky. I díky tomu můžete poznat, že je třeba radiátor odvzdušnit.

Jak na to?

V této části článku popíšeme nejčastější postup při odvzdušňování topení. Je ale třeba zmínit, že se jednotlivé radiátory liší, a i postup tak může být rozdílný. Svou roli hraje i typ topné soustavy ve vašem bytovém domě.

Pro správné odvzdušnění topení si připravte následující pomůcky:

 • Odvzdušňovací klíč či malý šroubovák. U moderních radiátorů toto není třeba, u některých starších radiátorů bude odvzdušňovací klíč viset na provázku u ventilu.
 • Misku, kbelík nebo jinou nádobu na zachycení vody vytékající z ventilu.
 • Hadr nebo kapesníky na obložení stěny kolem ventilu, abyste zabránili jejímu promočení.

Jakmile máte tyto pomůcky připravené, můžete se pustit do práce. Vše zvládnete ve třech jednoduchých krocích:

 1. Povolte ventil – obvykle se nachází v horní části radiátoru, i když může být i na jiném místě. Použijte klíč, šroubovák, případně ho povolte ručně. Pod ventilem mějte připravenou nádobu na vodu, pokud je blízko stěny, obložte ji hadry. Ventil povolujte pomalu.
 2. Ventil nechte otevřený, dokud nezačne vytékat voda – z radiátoru bude nejprve unikat vzduch. Až poté začne vytékat voda, často ještě s dodatečnými bublinami vzduchu. Až bude téct opravdu jenom čistá voda, máte hotovo.
 3. Ventil opatrně zavřete, abyste nestrhli závity. Po chvilce zkontrolujte, jestli topení v pořádku funguje. Pokud by problém přetrvával, můžete zkusit odvzdušnění znovu. Při dlouhodobých potížích s radiátorem je ovšem třeba zavolat odborníka.
 4. Tento proces zopakujte u všech radiátorů, které doma máte. Nezapomeňte například na žebříkový radiátor v koupelně.

Existují rozdíly u různých typů radiátorů?

Pokud žijete v bytovém domě, případně v paneláku, může se postup lišit. V těchto budovách je často nainstalován centrální systém vytápění. Při jeho odvzdušnění jsou ventily nainstalovány pouze v radiátorech horních bytů. Pokud máte tedy problémy, a bydlíte v nižším poschodí, je třeba se domluvit se sousedy.

Nejlépe se taková domluva organizuje na SVJ. V jeden konkrétní den je třeba, aby všichni v bytech zapnuli topení na nejvyšší stupeň. Přebytečný vzduch tak doputuje až do horních pater. Majitelé bytů v nejvyšším poschodí pak provedou odvzdušnění všech radiátorů, které doma mají. Existují i speciální příklady topení, u kterých odvzdušňování probíhá jinak:

 • Radiátory bez odvzdušňovacího ventilu – tyto radiátory jsou typické právě v nižších patrech bytových domů. Odvzdušnit je lze buď ve spolupráci s dalšími obyvateli domu, případně skrz radiátor ve vyšším patře, pokud bydlíte v mezonetu.
 • Automaticky odvzdušňované radiátory – tyto radiátory sami hlídají hladinu vzduchu skrz speciální plovák. Není třeba se ně starat.
 • U některých druhů radiátorů je třeba vypnout oběhové čerpadlo a kotel. Tyto informace vám ovšem předá dodavatel vašeho topení.
 • Podlahové topení – zde je situace o něco složitější. Topení má dva ventily. Jeden na rozvaděči, druhý na kotli. Při odvzdušnění je třeba uzavřít všechny okruhy topení, pak připojit hadici na horní i dolní okruh. Postupně pouštějte vodu do horního okruhu, skrz spodní hadici pak bude odcházet přebytečná voda s bublinami. Až bude vytékat pouze čistá voda, je podlahové topení odvzdušněno.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat