Funkce předsedy SVJ ho dostala před soud

Judge,With,Gavel,At,Table,In,Courtroom,,Closeup.,Law,And

Pokud si občas zapnete zprávy nebo si je prohlédnete na internetu, jistě narazíte na soudní řízení, které se týká SVJ. Jedno takové proběhlo nedávno na Moravě. Předseda SVJ byl obžalován z trestného činu maření spravedlnosti a hrozily mu až dva roky vězení. Bohužel to není ojedinělý případ, protože soudních sporů, ve kterých figuruje SVJ, stále přibývá.

Nevděčnou funkci předsedy SVJ nikdo zastávat nechce

Své o tom ví i již bývalý předseda malého SVJ na jižní Moravě. Dlouhé roky před ním zastával funkci předseda, který ji musel ze zdravotních důvodů ukončit. Přemluvil tedy jednoho se sousedů, aby se funkce ujal. Byla to již covidová doba, a tak se nemohlo konat shromáždění, aby si nového předsedu všichni najednou odhlasovali. Původní předseda tedy získal souhlasy jednotlivě, kdy obešel všechny vlastníky, a veškerou agendu předal svému nástupci.

Díky pozornému úředníkovi policie zahájila trestní stíhání

Nový předseda, udělal vše, co je třeba. Vzal potřebnou dokumentaci a odeslal ji Krajskému soudu v Brně, aby ho formálně zapsala jako předsedu SVJ. Pozorný vyšší soudní úředník však přišel na nesrovnalost v datech. Prezenční listina společenství vlastníků bytových jednotek měla špatné datum, a tak vyslovil domněnku, že by mohla být antedatovaná. Na tento nález upozornil nového předsedu, ale zároveň i Policii ČR, která začala ihned konat.

Místo nápravy přišlo trestní oznámení

Jakmile se nový předseda o chybě dozvěděl, dodal na Krajský soud v Brně novou prezenční listinu se správným datem. Ovšem mezi tím mu do schránky přišlo nemilé překvapení v podobě trestního oznámení od Policie ČR s podezřením na trestný čin maření spravedlnosti s hrozbou až 2 let vězení.            Soud listinu se správným datem založil do spisu a nový předseda byl oficiálně jmenován do funkce. Jenže zároveň musel čelit i trestnímu stíhání.

Soudní stíhání bylo pozastaveno hned v hlavním líčení

Případem se u Městského soudu v Brně zabýval soudce Michal Kabelík. Soud byl pro nemoc bývalého předsedy SVJ, jakožto hlavního svědka, několikrát odročen. Nakonec dorazila vypovídat jeho manželka. Ta u soudu uvedla, že jednotliví vlastníci se tehdy kvůli covidu obcházeli s prezenční listinou zvlášť. Jak k chybě došlo však nevěděla a vysvětlit ji nedokázal ani nový předseda SVJ. Přesto soudce celý proces ihned pozastavil.

Čisté úmysly nebo bílí koně?

V případě moravského předsedy došlo ihned po upozornění úředníka k nápravě. Spoluvlastníci bytových jednotek potvrdili, že o změně předsedy vědí a souhlasí s ní, což stvrdili svými podpisy a obratem toto vyjádření doručili na soud. To byl i jeden z důvodů, proč soudce případ ihned pozastavil. Nejednalo se o tzv. bílého koně s nečistými úmysly, kterých se v případech SVH objevuje čím dál tím víc. Přesto nový předseda po obdržení trestního oznámení ze své funkce odstoupil.

„Předsedou už nejsem, neměl jsem na to nervy poté, co jsem začal být vyšetřován. Takže jsem výboru oznámil, že odstupuji,“ řekl u brněnského městského soudu obžalovaný nový předseda.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat