Co s neustálým hlukem od sousedů?

pexels-pressmaster-3851254

Pokud jste někdy bydleli v bytě, budete to znát. Jednou za čas si vaši sousedi udělají večírek, potřebují zrekonstruovat koupelnu nebo se jim narodí uplakané miminko. A vám tím začne každodenní kolotoč, kdy si doma prostě neodpočnete, protože je od sousedů slyšet hluk. Tyto situace jsou pochopitelné a dají se nějaký čas vydržet. Jenže jak řešit to, kdy k vám jde od sousedů neustálý hluk a domluvy i výhružky jsou marné? Pojďme se na to podívat společně na modelové situaci.

Nový byt, nové prostředí a nové zvuky

Představte si, že se nadšeně stěhujete do vysněného nového bytu. Pomalu vybalujete věci, vše zařizujete tak, aby se vám zde žilo dobře a spokojeně. Utahaní ulehnete večer do postele a najednou to začne. Hlasitá hudba a bujaré veselí v bytě nad vámi nebere konce. Říkáte si: „Každý jednou za čas něco slaví.“ Tak to první noc vydržíte a těšíte se na další den. Jenže, druhou noc se párty opakuje. Další den znovu a vám už dochází trpělivost. Nakonec se modlíte za den, kdy bude večer klid a vy půjdete brzo spát.

Co s hlučnými sousedy?

Máte několik možností. Nejlepší cestou je začít věc řešit pěkně zlehka a z očí do očí. Tedy, dojít za sousedy osobně a poprosit je, zda by mohli v čase nočního klidu své večírky ztlumit. Noční klid trvá od 22:00 do 6:00 hodin v pracovní dny i o víkendu. Sousedé se zdají být chápaví a pár dní máte klidné spaní. Svou hudbu večer tlumí, a tak se to dá vydržet.
Po čase se však věc vrací do stejných kolejí a hlasitá hudba hraje opět do noci. Tentokrát sousedi na vaše prosby nereagují, je to, jako mluvit do dubu. Dokonce už vám řekli, ať je nechodíte otravovat a došlo i na slovní potyčku. Ani stížnost u výboru společenství vlastníků nepomohla, ačkoliv bylo hlasitým sousedům výborem domluveno. Evidentně jim to je jedno a vztahy se sousedy neřeší, stále si jedou to své.

Větší kalibr proti rušení nočního klidu

Když jste všechny své možnosti a nápady vyčerpali a situace se sousedy se zdá být neřešitelná, je na čase, zavolat o pomoc. Konkrétně oznámit rušení nočního klidu na policii. Každé oznámení je policie povinna prošetřit na místě. I policisté se budou snažit bezohlednému sousedovi nejprve domluvit případně uložit pokutu až 10 000 Kč. Pokud se však situace opakuje pravidelně, mohou pokutovat hlasitého souseda až 15 000 Kč.

Často se však stává, že soused před příjezdem policie vše vypne nebo dělá, že není doma. Pak je to slovo proti slovu souseda. Na tuto možnost je dobré se připravit. Použijte to, co máte po ruce. Na svůj mobilní telefon nahrajte zvuk pomocí diktafonu nebo natočte video. Po příjezdu policie, pak budete mít důkaz, že jste si celou situaci nevymysleli.

Jak je to s hlukem obecně?

Nepřiměřený hluk nemusí mít na svědomí jen bujaré večírky, ale také polovinu dne štěkající pes, soused, který se rozhodl přesunout svou kutilskou dílnu do obýváku, nekontrolované a hlasité hry dětí, či cholerický pár, který se neustále hádá a řve na sebe. I během dne musí dle zákona dodržovat sousedé přiměřené chování, které nikoho neobtěžuje. To vychází z § 1013 odst. 1 občanského zákoníku, který říká: „Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku.“

V praxi hlídá dodržování tohoto zákona hygienická stanice. Na ni se můžete obrátit a konzultovat další postup. Například je možné změřit míru hluku a zjistit, zda nepřekračuje přípustnou mez. Pokud se chcete s hlukem poprat osobně, existuje řada triků. Například posunout postel, aby se nedotýkala stěny, ke zdi sousedící s hlasitými sousedy postavit velkou skříň s oblečením, vybavit byt doplňky pohlcujícími hluk, pouštět si bílý šum, například v podobě zvuků lesa, vody nebo zvuku ventilátoru. Řešení není vždy jednoduché, ale je nutné se zamyslet, co mohu udělat já sám, a co už nechám na policii, či hygieně.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat