Chystáte se na větší stavební úpravy? Víme, na co se připravit

svj

Všichni obyvatelé domu se konečně shodli, že je potřeba sáhnout do úspor a provést větší rekonstrukci, stavbu výtahu nebo opravu fasády? Před vámi teď stojí nemalý úkol, všechno postupně nachystat a dovést do realizovatelné formy. Orientovat se ve všem, co s většími stavebními úpravami souvisí není žádná hračka. Víme, na co se připravit a kdy je lepší nechat vše na profesionálech.

U větších stavebních úprav si vše dobře promyslete

Ono se řekne rekonstrukce, ale to znamená spoustu úkonů, které je potřeba udělat, než vůbec začnete stavět. Častokrát je realizace samotná už jen třešničkou na dortu. Na začátku musíte vědět, v jaké cenové relaci se budete pohybovat, jak rozsáhlou rekonstrukci plánujete a v jakém časovém horizontu chcete mít hotovo. Také si ujasněte, zda si chcete vše zařizovat sami, nebo si přizvete na pomoc profesionální firmu.

Vypracujte si několik variant řešení

I když to vypadá, že prostě půjde o jednoduchou věc, třeba výstavbu výtahu nebo zateplení fasády, můžete v rámci rekonstrukce opravit nebo předělat i spoustu dalších věcí. Například si nechat vypracovat energetický audit objektu, plán modernizace podle nejnovější požárně bezpečnostní legislativy nebo si jen nechat dodělat chodníky a venkovní osvětlení. Když už budete mít dělníky a stavaře na místě, rozhodně se vyplatí udělat vše najednou.

Vždy myslete na roky dopředu

Při promýšlení projektu pracujte s delším časovým horizontem. Aktuálně vám hoří rekonstrukce fasády, ale za pár let bude potřeba vyměnit i okna? Rozhodně stojí za zvážení spojit tyto dva projekty v jeden. Se zateplením fasády můžete celkem jednoduše zmodernizovat váš dům. Nejen vyměnit okna, ale zavést také zabezpečovací systém, vybudovat nový systém odvětrávání, vyměnit páteřní elektro-rozvodnou síť, zbudovat nový postranní nebo bezbariérový vchod, a také nechat na některá okna nainstalovat mříže.

Nechte si poradit od zkušených profesionálů

Profesionálové, kteří řeší podobné úkoly každý den vám nejen dobře poradí, jak vše skloubit, ale poukáží na trhliny ve vašich představách, ušetří finance a najdou nejlepší řešení rekonstrukce. Především vám ale ušetří spoustu času. U projektu se také zamyslete, zda se na vás nemohou vztahovat i nějaké dotační programy, které by vám získaly další finance. S tím souvisí i realizace výběrového řízení, které byste měli jako SVJ zorganizovat.

Jak může taková profesionální péče vypadat?

Jako modelový příklad si vezmeme třeba zateplení staršího bytového domu. Seriózní firma vám navrhne několik řešení podle vašich finančních možností, případně zajistí dotační programy, projekt, zajistí samotnou realizaci a na konci vám předá přehledné vyúčtování. Během realizace si také ohlídá kvalitu odvedených prací od jednotlivých dodavatelů, protože ví, na co se zaměřit a kde si dát pozor. Pokud pro svůj projekt vyberete firmu s certifikátem ISO 9001, jako je například STQ real s.r.o. nešlápnete vedle.

Jaká úskalí vás čekají, když budete rekonstruovat sami?

Výhodou profesionální firmy je především to, že se dokáže na stavbu dívat komplexně. Zajistí vše takříkajíc od A do Z. Místo několika jednotlivých odborníků na své obory poptáte jednu firmu, která dělá jednotlivé kroky s ohledem na další postup. Dokáže práci efektivně zorganizovat tak, aby na sebe plynule navazovala a problémy, které se na stavbě vždy objeví, si dokáže vyřešit interně. Vám odpadne spousta zbytečného papírování s jednotlivými výběrovými řízeními a vaše rekonstrukce může být hotova ve velice krátkém čase.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat