5 tipů, jak prosvětlit interiér v tmavém bytě

byt

Téměř v každém bytě můžeme najít místnost, která působí velmi tmavým dojmem. To může mít hned několik příčin, ať už to je chybějící okno nebo příliš velká plocha místnosti. Rozvržení oken v našem bytě většinou ovlivnit nemůžeme, ale rozhodně je možné správným vybavením interiéru prosvětlit téměř jakýkoliv pokoj. V tomto článku se podíváme, jak na to.

Správná práce s barvami

Základem prosvětlení každého interiéru je správná práce s barvami. To není příliš převratná myšlenka, náročné je pouze převést ji do praxe. Většinou si lidé i uvědomí, že o útulnosti, prosvětlení či dojmu z interiéru rozhodují barvy, ale nemají dostatek odvahy pustit se do pořádných změn.

Pokud vám tedy přijde, že je konkrétní místnost příliš tmavá, můžete se nejprve pustit do menších změn. A pokud se osvědčí, můžete se odhodlat ke změnám větším. Zvlášť v případě, že vyžadují větší investici. Mezi menší změny, které můžete udělat, patří zejména:

  • Pracujte zásadně se světlými barvami. Postupně vyměňte tmavé doplňky za jejich světlé varianty. Velmi jednoduché je například prohodit barevné polštáře na pohovce či prostírání stolu.
  • Pokud máte doma příliš tmavý nábytek, můžete menší kusy vyměnit za světlejší. Pokud se vám ale do tak velké změny nechce, můžete tyto kusy nábytku doplnit o velmi světlé doplňky. Případně využít některý z polepových materiálů a překrýt například dvířka polepem jiné barvy. Pomoci může také lesklý nábytek, který světlo dobře odráží.
  • Držte se barev jako je bílá, světle modrá, světle žlutá či limetková. Ale samozřejmě to s nimi nepřehánějte, aby se prosvětlení pokoje nezvrhlo v kýč.

Podlaha a barva stěn

Máte-li k dispozici větší rozpočet a nebojíte se velkých změn, můžete se pustit do výměny podlahy či zvolit novou barvu stěn. Právě tyto dvě části bytu mají obrovský vliv na to, jakým způsobem vnímáte celou místnost. Tmavé stěny či tmavá podlaha pohltí veškeré světlo, které se do místnosti dostane. Ať už přírodní nebo umělé.

Pokud bydlíte ve starším domě, byty mají často i nejrůznější dřevěné prvky. Ať už to jsou vysoké zárubně dveří, či odkryté trámy. Ty mohou sloužit jako perfektní dekorace, ale pokud jsou tmavé, opět pohlcují světlo. Při rekonstrukci na ně tedy nezapomeňte.

Doplňte místnost umělým osvětlením

Pokud v místnosti chybí zdroj přírodního světla, případně jde pouze o jedno menší okno, nezbývá vám nic jiného než doplnit pokoj světly umělými. V tomto případě se rozhodně nebojte vybavit místnost větším množstvím světel. Čím více, tím lépe. Důležité je ale také, jaký typ světla zvolíte. Pokud chcete místnost co nejvíce prosvětlit, mělo by jít o:

  • Bílé světlo – žluté světlo dodává místnosti tlumený a tmavší nádech. Hodí se do místností, kde chcete mít útulnou atmosféru.
  • Rozptýlené – vsaďte na zdroje světla, které ho rozptylují co nejvíce do prostoru. Zvláště moderní LED světla tuto vlastnost rozhodně mají.

Dalším velmi zajímavým zdrojem umělého osvětlení v místnosti může být světlovod či přímo světlík. To ovšem není možnost, kterou lze realizovat ve všech bytech.

Odstraňte závěsy a květiny

Pokud chcete prosvětlit místnost, je třeba světlu uvolnit cestu. Odstraňte z oken žaluzie či závěsy. Pokud se obáváte o soukromí, vyměňte závěsy za průsvitnější variantu. Díky tomu se do místnosti dostane daleko více světla.

Jestliže máte u oken vyšší květiny, může pomoci jejich přesun. Představují totiž další překážku. To samé samozřejmě platí i o nábytku či jiných předmětech, které postavíte k oknům, ale i doprostřed místnosti. Každý pokoj vypadá světlejší, pokud je uprostřed prázdný prostor.

Naopak pozitivní efekt budou mít kovové předměty či zrcadla, která do místnosti přidáte. Světlo umělé i přirozené dobře rozptýlí po místnosti, a výsledný efekt tak bude mnohem větší.

Čemu se raději vyhnout?

Z výše zmíněných tipů vyplývá hned několik věcí, kterým byste se měli vyhnout, pokud nechcete příliš tmavý interiér:

  • Přeplněné místnosti – méně světla pohlcujících kusů nábytku a doplňků pomůže místnost prosvětlit.
  • Využívání tmavých barev – dobře pracujte s barvami. Tmavé či matné barvy světlo pohlcují a z potenciálně světlé místnosti vytvoří tmavý sklep. Nešetřete se světlými barvami a pusťte se i do výraznějších změn v interiéru.
  • Zakrývání oken – pokud v místnosti máte okno, rozhodně ho využijte naplno.
  • Málo reflexních předmětů – čím více odrazných ploch pro světlo, tím lépe se bude po místnosti šířit. Dobré je využít zrcadla či kovové předměty. 
  • Málo umělých zdrojů světla – nebojte se místnost zaplnit umělými zdroji světla.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat