3 tipy, jak ušetřit za energie v domácnosti

House,With,Energy,Efficiency,Rate,In,Front,Of,Businessperson,Working

Vzhledem k neustále rostoucím cenám energie bude stále zajímavější zjistit, zda nemůžeme za tuto položku v našem domácím rozpočtu ušetřit. A přestože neexistuje žádný univerzální návod na to, jak razantně snížit náklady na energie, podělíme se s vámi hned o několik tipů.

Co nás stojí nejvíce?

Základní otázka, kterou bychom si měli zodpovědět, je složení našich účtů za energie. Jaká položka je nejdražší? A můžeme ji ovlivnit? Ve většině případů domácnosti nejvíce utrácejí za vytápění. Hned na druhém místě najdeme ohřev vody a provoz elektrospotřebičů. Teprve na třetím až čtvrtém místě obvykle najdeme osvětlení.

Problémem je, že pokud chceme ušetřit za vytápění, obvykle se nejedná o jednoduchý úkol. Pokud si nechceme zvyknout na nižší teploty, museli bychom zamezit unikání tepla, což může vyžadovat větší investici.

Rozhodně bychom měli dávat pozor na špatně dovřená okna během chladnějších měsíců, případně na dlouhodobé větrání. Pokud máme problém s těsněním u oken, ale na jejich výměnu nemáme peníze, je možné využít izolační fólie.

Domácí audit spotřebičů

Další dvě položky, tedy ohřev vody a spotřebiče už můžeme daleko lépe ovlivnit. Dá se říci, že mezi největší žrouty energie patří lednice, pračka a další kuchyňské spotřebiče. A to nejenom kvůli elektřině, ale například také kvůli ohřevu vody, potřebné pro praní. Jak tedy v této oblasti ušetřit?

  • Zkontrolujte si, jakou spotřebu mají jednotlivé spotřebiče. Pomůže vám energetický štítek a obecně stáří spotřebiče. Pokud je vyšší než 10 let, s největší pravděpodobností je na trhu k dispozici úspornější. Neváhejte proto spotřebič vyměnit, byť třeba za jiný bazarový kousek. Úspora může být velmi zajímavá.
  • Vypínejte důsledně spotřebiče – pokud necháme televizi, počítač nebo třeba router vypnuté v zásuvce, zůstávají v tzv. stand-by režimu, ve kterém stále využívají energii ze sítě.
  • Výměna hlavního jističe – pokud nespotřebováváte tolik energie, může být výhodná výměna jističe. Zkontrolujte si, zda by vám nestačil jistič o menší kapacitě, díky čemuž byste ušetřili na poplatcích za jeho provoz. Případnou výměnu jističe musí provádět profesionál, ale cenu výměny se pohybuje v řádu několik málo stokorun.

Pozor na osvětlení

V případě osvětlení existuje hned několik možností, jak snížit náklady. Nejjednodušší je vyměnit klasické nebo úsporné žárovky za LED varianty. Ty dokáží během jednoho roku ušetřit elektřinu v řádu stokorun, a pokud jich doma máte větší množství, bude úspora opravdu razantní.

Mnohdy se také vyplatí vyměnit celý lustr, který vyžaduje několik žárovek za úspornější LED světlo. To místnost projasní často lépe, a za mnohem nižší cenu než klasické lustry.

Sdílet příspěvek

Mohlo by vás zajímat